השגריר ארדן במועצת הביטחון
השגריר ארדן במועצת הביטחוןצילום: דוברות

שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן נאם הלילה (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם בדיון בנושא שנתיים למלחמה באוקראינה.

הוא הדגיש כי "במשך השנתיים האחרונות ישראל עמדה לצד העם האוקראיני הן בסיוע בשטח והן בתמיכה כאן באו"ם. זה הדבר המוסרי לעשות במיוחד כשאנו יודעים מה משמעותה של פלישה ותוקפנות, מתקפה על ערינו וחשיפת אזרחינו לירי חסר אבחנה של טילים".

ארדן הזכיר את המלחמה בעזה בהקשר זה. "לפני שנתיים רוסיה, בזה לריבונות של שכנתה, פלשה לאוקראינה וגרמה לאבדות בחיי אדם. לפני 143 ימים ארגון הטרור הרצחני חמאס בהפרה מוחלטת של הדין הבינלאומי הפר את ריבונותינו פלש לישראל וביצע רצח אונס והרס של כל מה שנקרה בדרכו. אוקראינה וישראל נלחמות היום מלחמה על עתידן ועל קיומן".

השגריר ציין כי "לרשותם של הכוחות שנגדנו לא עומד רק כוח צבאי אלא יש להם אמצעי נוסף: הם הפכו את האו"ם ומנגנוניו לנשק נגד החופש והחירות. מועצת הביטחון משותקת ואינה יכולה להגן על מדינה ריבונית מפלישה או אפילו לגנות אותה".

"החוצפה של אלו כאן באו"ם שפלשו לשטח של אחרים להטיף למדינת ישראל על ציות למשפט הבינלאומי מוכיחה יותר מהכל כיצד האו"ם הפך למוסד הרסני".

"רוסיה מארחת השבוע משלחת של חמאס - אותם אלו שאחראים לרצח תינוקות אונס נשים ושריפה של משפחות בחיים. וזו לא הפעם הראשונה. מוסקבה היא בין המקומות היחידים שהחמאס והחותים מקבלים בו שטיח אדום. בזמן שאנו מתכנסים כאן ומשקיעים בדיבורים במקום במעשים, נרקמת לה ברית שהקהילה הבינלאומית נותרת חסרת אונים מולה: הציר המחבר בין המשטר באיראן, ומשטר אסד יחד עם צפון קוריאה וונצואלה הולך ומעמיק ורוסיה מחזקת איתם את קשריה. זאת בעוד העולם החופשי נותר בצד מפולג", הזהיר ארדן וקרא למדינות העולם להתעורר ולפעול נגד 'ציר הרשע'.