אהרוני נויבואר
אהרוני נויבוארצילום: חיים טוויטו

מנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון אהרוני נויבואר התייחס בכנס ירושלים של העיתון בשבע ואתר ערוץ 7 לסוגיית הפועלים הפלסטינים.

לדבריו, "החברה שלנו מאותגרת לא רק בבניה, גם בתחבורה, ברור שהבנייה עם הפלסטינים זה מה שעצר את כל הקטר שמוביל את הכלכלה בישראל, כל תחום הבנייה הוא הקטר שמייצר את המיסים, מקומות עבודה, והוא נעצר כרגע. מדינת ישראל זקוקה לחדש את הקטר הזה כדי שימשיך למשוך את הכלכלה למדינה".

בנוגע לצעד הבא אמר כי "אנחנו נרתמנו, מועצת גוש עציון, ויצאנו עם פרויקט סיירת בוני ישראל עם מרכז הבנייה הישראלית. חזרנו אחורה והתחלנו ללמוד איפה זה השתנה העניין הזה שנשענו יותר מידי בפועלים הפלסטינים, הבנו שחייבים להתחיל להרים את הפרויקט, שזה יהיה לאומי, ויתחיל להנביט הרבה זרועות במדינת ישראל".

"אנחנו רוצים חמשת אלפים אנשים שזה כרגע אפילו לא קצה הקרחון, כי כוח עבודה פלסטיני כ-100 אלף. שמעתי שמביאים הודים ועוד אנשים מחול, אבל זה יכול לייצר לנו עוד בעיה, דרום תל אביב, מקומות שבעוד 20 שנה נתמודד עם בעיות אחרות לגמרי, ועבודה עברית זה לא גס להגיד."

בנוגע לעובדה שעבודה עברית יקרה יותר אמר כי "לצורך כך יש לנו פרויקט, איך מרימים אותו? ראשית, זה השיווק, לשווק את הנושא לעם ישראל, להנגיש אותו לכל בן אדם, אנחנו פונים לקהלי יעד מסוימים כמו חרדים, משוחררי צה"ל. שנית, כל בן אדם שבא לעבוד אצלנו, משרד השיכון יהיה מעורב והוא כן ישים כסף על מנת שהוא ירוויח הרבה יותר, ואנשים בסוף רוצים שזה ישתלם להם. שלישית, זה משרד הכלכלה, הוא ישדרג את היזם שייקח את אותו פועל עברי"

על מערך ההסעות בזמן המלחמה אמר כי "צה"ל נשען על חברות שהוא יכול לסמוך עליהם, הוא פנה אלינו, ומיד נתנו את האוטובוסים. כל הנהגים נרתמו ב 120% עזרה לחברה".