השופט חאלד כבוב
השופט חאלד כבובצילום: פלאש 90

הוועדה למינוי שופטים תתכנס מחר (חמישי) לדון בנושא שלא תוכנן מראש - אפשרות הדחתו של שופט בית המשפט העליון חאלד כבוב, כך דווח בכאן רשת ב'.

זאת בעקבות הפרסומים לפיהם תמונות של כבוב שימשו לקידום משרדי עורכי הדין של ילדיו וכן בעקבות הנוכחות שלו באירועים שארגנו המשרדים של ילדיו למרות שטען בפני הנציבות שלא נכח באירועים כאלו.

שלושת חברי הקואליציה בוועדה למינוי שופטים, השרים יריב לוין ואורית סטרוק וחבר הכנסת יצחק קרויזר צפויים להעלות בפני הוועדה את סוגיית הדחתו של כבוב בעקבות הפרסומים.

השלושה צפויים להציע לממלא מקום נשיא העליון, השופט עוזי פוגלמן, וליתר השופטים בוועדה - להיות אלו שייזמו בעצמם את ההצבעה כדי לוודא שהמוסד נקי מכל רבב.

על פי החוק, רק שלושה גורמים יכולים להביא להצבעה בפני הוועדה הדחת שופט: שר המשפטים שמכהן גם כיושב ראש הוועדה, נשיא בית המשפט העליון - והממונה על נציבות התלונות נגד שופטים.

במידה והשופטים יסרבו להעלות בעצמם את בקשת ההדחה, ישקלו חברי הקואליציה לבקש בעצמם את ההצבעה על ההדחה באמצעות שר המשפטים. כדי להדיח שופט לא מספיק רוב רגיל בוועדה אלא נדרשת תמיכת שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה.

בתחילת השבוע פנו התנועה למשילות וארגון 'לביא' לממלא מקום נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן בדרישה שישתמש בסמכותו ויורה מיידית על הדחת שופט בית המשפט העליון ח'אלד כבוב מכהונתו.

הם ציינו את חשיפת כתב התאגיד אבישי גרינצייג ממנה עולה "הפרה בוטה ושיטתית של כללי האתיקה לשופטים, וחמור מכך-כבוב שיקר לנציב".

הכתב אבישי גרינצייג פרסם כי כבוב הופיע במספר פוסטים ברשתות החברתיות של בתו במטרה לקדם את משרד עורכי הדין שלה - בניגוד לכללי האתיקה ואף השתתף בחנוכת משרדה - אך הכחיש זאת.

כבוב בתגובתו לנציב תלונות על שופטים טען שלא ידע על השימוש בתמונתו לצורך קידום העסק הפרטי של בתו והוסיף שנמנע מהשתתפות באירוע פתיחת משרדה וכן באירועים קודמים של משרדה במשך השנים.

שעל פי הדיווח מדובר בתגובה שקרית. השופט כבוב השתתף באירוע פתיחת המשרד של בתו, בהשתתפות עורכי דין פרטיים בכירים, ואף הצטלם איתם. תמונתו אף פורסמה במקומון בכתבה שנועדה לפרגן למשרד עורכי הדין של בתו, מרים כבוב.