מחבלים בגדר הגבול הפרוצה בשבעה באוקטובר
מחבלים בגדר הגבול הפרוצה בשבעה באוקטוברצילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

חמש משפחות שיקיריהן נרצחו במסיבת הנובה הגישו היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה נגד סוכנויות החדשות רויטרס ו-AP, בטענה כי אל מחבלי החמאס בטבח ב-7 באוקטובר התלוו "עיתונאים וצלמים" מטעם הסוכנויות שתיעדו את מעשי הזוועות, כך דווח ב-ynet.

בכתב התביעה צוין כי "אותם 'עיתונאים' נשלחו על ידי הסוכנויות, ששידרו והפיצו תיעודים שונים מזמן הטבח באתרי החדשות בבעלותן"

על פי הדיווח, התובעים הם הוריהם של הנרצחים מאי נעים, אביר לוטן, גיא גבריאל לוי, שלו מדמוני ושני לוק. ההורים, ענת ועופר נעים, נעמי ורמי אביר, אורית וניצן לוי, אילנית ופרץ מדמוני וריקרדה ונסים לוק ציינו כי חלק מה"עיתונאים", שהפיצו ושידרו את התיעודים, מזוהים עם חמאס ונטלו חלק פעיל בטבח שאירע ב-7 באוקטובר.

"הנתבעות ששלחו את אותם 'עיתונאים' מפוקפקים נושאות באחריות נזיקית ישירה או שילוחית למעשיהם... כל תירוץ או צידוק שניתן להעלות על הדעת מכוח דיני העיתונות, כמו למשל זכות הציבור לדעת, אינם יכולים להצדיק סיטואציה שבה כתב מטעם הנתבעות יהיה נוכח, ישתתף ואף יתעד ביצוע פשע חמור בזמן התרחשותו - כגון למשל חטיפת קשישה מביתה. קשה להלום מצב דברים בו לא ידעו אותם 'עיתונאים' מקומיים אודות הפלישה והטבח הנוראיים מבעוד מועד ולפני שהחלו, שכן חלק ניכר מה'דיווחים' שמסרו, לרבות תמונות, היו מהדקות הראשונות של הטבח", לשון כתב התביעה.

"אין חולק כי 'העיתונאים' שהתלוו למחבלי החמאס יכלו להושיט את העזרה הנדרשת ולהודיע לרשויות מדינת ישראל מבעוד מועד על העתיד לבוא ולמנוע את הפשעים הנוראיים. הנתבעות, כמי שהתקשרו עם 'העיתונאים' וכמי שחלה עליהן חבות שילוחית ואף ישירה למעשי המועסקים או המתקשרים עמן, חבות בגין הנזקים שנגרמו לתובעים בגין מעשי 'העיתונאים'", נכתב בתביעה.

לפני כשבוע הגישו ניצולים מטבח מסיבת הנובה ובני משפחה של נרצחים בטבח תביעה נוספת לבית המשפט בפלורידה נגד סוכנות הידיעות AP בטענה כי עובדי הסוכנות ברצועת עזה השתתפו בטבח ב-7 באוקטובר.

בתביעה נכתב כי "אין ספק ש-AP יודעת, או לכל הפחות צריכה לדעת, שהאנשים להם היא משלמת משכורת הם שלוחים ותיקים של חמאס ומשתתפים בטרור באופן מלא".

בנוסף, הוזכרו בתביעה שמות של ארבעה צלמים של הסוכנות שנטען כי הם "מקרובים ידועים לחמאס שנראה יחד עם מחבלי חמאס בטבח ה-7 באוקטובר".

בסוכנות הידיעות לא הגיבו לפי שעה לתביעה שהוגשה על ידי המרכז הלאומי להסברה יהודית, אך בעבר הכחישו כי ידעו מראש על הטבח.

בחודש שעבר פורסם תחקיר של Honest Reporting, כי צלמי עיתונות בעזה שעובדים עם כלי תקשורת בעולם, תועדו נהנים מלינץ' בחייל צה"ל וכשהם קוראים להצטרף למחבלים שחדרו לישראל.

בין הצלמים שפורסמו בתחקיר עובד עבור סוכנות הידיעות רויטרס שתועד קורא ב-7 באוקטובר לפלוש לישראל יחד עם המחבלים תוך כדי שהוא צופה במעשי הטבח במכשיר הסלולרי שלו.

מקרה של צלם אחר היה שידור חי שהעביר צלם עיתונות שעובד עבור סוכנויות הידיעות AP, רויטרס וסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו שתועד זוכה לכבוד ממנהיג החמאס הנייה שמחבק אותו ומנשק אותו בשני מקרים שונים.

הוא העביר שידור חי מחאן יונס ואירח בשידור את עמיתו שסיפר בהתלהבות על מעשי טבח שתיעד והציג תוך כדי שהוא מצחקק תיעוד של לינץ' בחייל צה"ל.

במהלך דבריו בשידור אמר איש רויטרס לעוקביו המעוניינים לפלוש לישראל, "עצה שלי - מי שרוצה ללכת (מעזה) - לך. זה אירוע חג פעמי שלא יחזור".

בתגובה אמר עמרה: "באמת, זו הזדמנות שלא תחזור".

התמונות של אותו צלם כך על פי התחקיר, נכללו בתמונות השנה של הניו יורק טיימס ורויטרס.