הגביע האבוד הושב לבעליו
הגביע האבוד הושב לבעליוצילום: מורג ביטן

הגביע האבוד. במוזיאון "הספורט היהודי העולמי" הנמצא בכפר המכביה, תיפתח בקרוב תערוכה מיוחדת במינה ומרגשת שעוסקת בנושא הספורט במלחמת 'חרבות ברזל'.

אמש, רגע לפני פתיחת התערוכה, נערך טקס מרגש במיוחד עם סיפור ישן נושן, סיפור שמתחיל לפני 30 שנה.

בסוף עונת 1994, העפילה קבוצת מכבי מכבים-רעות, המשחקת כיום בליגה הארצית דרום, אל ליגת ב' במה שהיה לאחד הרגעים הגדולים בהיסטוריה של הקבוצה הקטנה.

לרגל העפלתה לליגה ב', קיבלו השחקנים גביע מיו"ר המועדון גברי גוזלי ז"ל, כאשר אחד מאותם השחקנים שקיבלו את הגביע ההיסטורי היה אלי יפרח. במרוצת השנים הגביע של יפרח אבד מביתו ועקבותיו נעלמו.

30 שנים עברו ולאחרונה במהלך הקרבות של חיילי צה"ל באזור חאן יונס שברצועת עזה, ביצע כוח של חטיבת הצנחנים סריקות נרחבות למציאת אמצעי לחימה ונשק. להפתעת הכוח, מלבד אמצעי לחימה רבים, באחד הבתים נמצא גם גביע כדורסל עליו מוטבע שם השחקן והשנה בה הוענק הגביע. השם שנכתב היה אלי יפרח והשנה הייתה 1994.

את הגביע מצא רס"ר במיל' עקיבא חלפון חובב ופעיל בענפי ספורט שהחל בחיפוש אחרי הבעלים של הגביע שמביתו "נעלם" הגביע בסוף שנות ה-90.

בסיוע צוות של מוזיאון "הספורט היהודי העולמי" הושב הגביע לבעליו הנרגש, אלי יפרח, שהחליט להציג את הגביע בתצוגת קבע במוזיאון "הספורט היהודי העולמי" בכפר מכביה.

יורם אייל יו"ר הנהלת מוזיאון הספורט היהודי, אמר: "הגביע שנמצא הוא המוצג הראשון שיוצג בתערוכה מיוחדת שתפתח בקרוב במסגרת מוזיאון הספורט היהודי בנושא ספורט ומלחמת "חרבות ברזל". ספורטאים מצטיינים בענפי ספורט רבים ואוהדים מושבעים של קבוצות ספורט נטלו חלק במלחמה - זכרם של אלו, שנרצחו ונהרגו באירועי ה-7 לאוקטובר ובמלחמה יונצח בתערוכה".