ראש הממשלה נתניהו
ראש הממשלה נתניהוצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המתקפה של הליכוד נגד הדו"ח שפרסמה ועדת החקירה לאסון מירון גררה ביקורת חריפה ברשתות מצד עיתונאים ואנשי תקשורת חרדים ושאינם.

"הודעת הליכוד היא בושה והפקרות! בריחה מחפירה מאחריות וזילות נוראית לחיי אדם!", כתב עורך המגזין 'משפחה' העיתונאי אריה ארליך.

הוא הוסיף כי "ועדת מירון הייתה מופת למקצועיות וענייניות, וחבריה עשו את מלאכתם באופן מעמיק ויסודי. אפילו המסקנות האישיות היו זהירות מאוד ולטעמי זהירות מדי".

ארליך כתב עוד כי "מי שמטיל בה רפש נמוך - מכריז שחיי אדם שווים בעיניו כקליפת השום ואינו ראוי להנהיג. ייאוש".

לסיום כתב, "נתניהו בהודעת הליכוד האומללה אומר: לעזאזל ארבעים וחמישה הרוגים, לעזאזל המשפחות שנושאות את הצלקת לנצח. אם משהו במסקנות לוחך קמעא את שולי המיקטורן שלי - אשחיר את פני הוועדה ואשליך את כל מסקנותיה למדורת האש. איזה בושה. איזה חוסר אחריות. איזה אובדן עשתונות. זה פשוט מייאש".

עיתונאי התאגיד מיכאל שמש כתב, "מי שצריכים להתקומם ולדפוק על השולחן עכשיו של נתניהו אלה נציגי הציבור החרדים. ההודעה של לשכת נתניהו היא זלזול בחיי אדם של 45 קורבנות האסון".

הוא ציין כי "בעיני נתניהו ואנשיו למרות שהדו"ח נהג בסלחנות מפליגה בפוליטיקאים, עצם העובדה שרק נאמר שהוא 'אחראי' היא סיבה לשרוף את הנייר החשוב הזה ולזרוק אותו לפח. אוף".

עמיתו עקיבא נוביק טען כי "למפלגת הליכוד יש מטרת על אחת בכל התגובות שנוגעות לאסונות: ריסוק מוסד האחריות המנהיגותית. הממשלה לא אחראית למתרחש, ראש הממשלה לא אחראי, ואם יש נושא שבו האחריות זועקת וברורה, אז יכריזו שאחריות אין פירושה כלום ולמה ההוא ולמה ההם ולמה התקשורת. קשה להמעיט בכמה שזה הרסני לחברה שלנו".

הוא הדגיש כי "את תגובות הליכוד מנסחים אנשים ציניים ותאבי כוח. בעיקר יונתן אוריך וטופז לוק. הם שיכורים מהעוצמה שיש בניסוח התגובות, ומשחיתים את השיח הפוליטי כאן (שהיה מושחת עוד קודם, אבל הם מצטיינים בזה). לדעתי יבוא יום שהם יצטערו פומבית על הנזק שהם גורמים לחברה הישראלית. זה ההסבר לתופעה שבמסגרתה גנץ שווה בסקרים כפול מנתניהו. לא כי חושבים שהוא יותר מוכשר או יותר כשיר או אחראי פחות למחדלי הביטחון. אלא כי מפעל חייו הפוליטי הוא שיקום השיח הפנימי, שיקום השירות הציבורי הנרקב, ושיקום ערך הממלכתיות. שלושה דברים שנתניהו והליכוד פשוט החריבו בעשור האחרון".

עיתונאי גל"צ יניר קוזין הוסיף, "‏באסון מירון נהרגו 45 בני אדם על לא עוול בכפם בגלל התנהלות פושעת. אבל באסון מירון גם מתה הבושה, האחריות והממלכתיות. איזו הודעה איומה ונוראה של הליכוד שהיא למעשה הודעת רה"מ נתניהו. אין כבר מילים".

נזכיר כי בליכוד הגיבו אחר הצהריים לדו"ח הוועדה, "אסון מירון הוא אסון טראגי. ליבינו עם משפחות הקורבנות. בפועל הממשלה כבר יישמה מסקנות מתבקשות והאירוע האחרון במירון התנהל עם קהל גדול וללא דופי. הממשלה תבחן את הצורך בהפקת לקחים אופרטיביים נוספים כדי למנוע הישנות של אסון מעין זה".

עם זאת, תקפו, "צר לנו על כך שלראשונה בתולדות המדינה הממשלה בראשות בנט ולפיד הקימה ועדת חקירה נגד קודמתה בימין הפוליטי, ושחבר מרכזי בוועדה הוא מקורבו של לפיד, שלמה ינאי, שקיבל הצעה ממנו למקום ברשימת 'יש עתיד' לכנסת. זוהי התרסה פוליטית מובהקת לחלוטין. הניסיון הציני והמכוון של לפיד להפוך את אסון מירון לכלי ניגוח פוליטי - לא יצלח".