תפילות הרמדאן בהר הבית
תפילות הרמדאן בהר הביתצילום: ג'מאל אווד, פלאש 90

בג"ץ דחה על הסף עתירה שהגיש ארגון 'בני הר המוריה' שדרשה לחייב את המשטרה להציב מגנומטרים בכל שערי הכניסה להר הבית במהלך חודש הרמדאן.

"הלכה מושרשת היא כי בית משפט זה אינו מחליף את שיקול דעתו בשיקול דעתה של הרשות המוסמכת, והוא יתערב בהחלטתה רק ככל שנפל בה פגם מהותי היורד לשורש העניין", כתבו שופטי בג"ץ בהחלטה.

הם הוסיפו כי "לאחר עיון בעתירה על נספחיה, הגענו למסקנה כי דין העתירה להידחות על הסף בהעדר עילה, אף מבלי להידרש לתגובת המשיבים".

השופטים כתבו כי "העתירה מכוונת נגד הסדרי הביטחון בהר הבית. המשיבים הם האמונים על ביטחון הציבור ועל שמירת הסדר הציבורי בהר הבית. הסדרי הביטחון בהר הבית הם נושאים המצויים בליבת שיקול הדעת של הרשות המבצעת והם תוצר של איזונים עדינים בין שיקולים הנוגעים לדת, מדיניות חוץ, שיקולי ביטחון וסדר ציבורי".

השופטת רות רונן ציינה כי "העותרת לא העמידה תשתית ראייתית, אף לא ראשונית, לכך שההחלטה היכן יוצבו המגנומטרים התקבלה מטעמים לא עניינים, מתוך שיקולים זרים או שנפל בה פגם מהותי אחר היורד לשורש העניין".

במנהלת הר הבית אמרו בתגובה: "עולי הר הבית זוכים לשירות ואבטחה צמודה של המשטרה, שעושה ימים ולילות לאבטח את העולים להר. כתוצאה מכך הר הבית הוא אחד המקומות השקטים ביותר בארץ שהשקט נשמר בו גם בתקופת המלחמה. עשרות אלפי העולים והמתפללים בשנה, שחוזרים ובאים עם משפחותיהם לאחר שחוו שם בטחון, הם העדות המוחשית לכך".