מישאל וקנין
מישאל וקניןצילום: ערוץ 7

בג"ץ ביטל היום (חמישי) את החלטת השרים שלמה קרעי ודוד אמסלם לפטר את יו"ר דירקטוריון הדואר מישאל וקנין.

השופט דוד מינץ קבע כי השרים פעלו בניגוד לדין ולא מילאו אחר הוראות החוק באשר לפיטורי דירקטורים.

"השרים לא הוסמכו לפטר דירקטור בכל עת לפי שיקול דעתם, אלא רק בהתקיים אחת מהנסיבות שנקבעו בדין", כתב מינץ בהחלטתו.

"לצורך הפעלת הסמכות להעברת דירקטור מתפקידו בשל כך שהדירקטור אינו ממלא את תפקידו כראוי – העילה שעליה נסמכו השרים – נדרשת הנחת תשתית מוצקה, מבוססת וברורה בדבר סטייה מההתנהלות המצופה מדירקטור. לגבי נסיבות מקרה זה פורטה התמונה החריגה והברורה באופן שאינו משתמע לשני פנים, בעניין הפגמים המשמעותיים שנפלו בהליך העברתו מכהונה של יו"ר הדירקטוריון, ונקבע שלא ניתן לראות בו כהליך שעומד בדרישות הדין. זאת בין היתר נוכח העובדה ששר התקשורת הודיע לעותר כבר בחודש מרץ 2023 על כוונתו להעבירו מתפקידו; שהתשתית העובדתית שהוצגה ברקע להודעה זו היתה חלשה ביותר; וכי הליכי ההיוועצות והשימוע שנעשו לאחר מכן, קוימו למראית עין בלבד".

השופט עמית קבע כי הדחת העותר הייתה "חריגה ביותר ובלתי סבירה באופן קיצוני". השופט כבוב הצטרף לחוות דעתם של השופט מינץ ועמית, ולצד זאת הוסיף כמה הערות בנוגע לטיבן של החברות הממשלתיות.

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי, הגיב לפסק הדין "אבל אחר כך כשתהיה קטסטרופה בשירותי הדואר, כשראשי רשויות יעתרו לבג"צ כנגד חרפת השירות לציבור בדואר, בג"צ יבקש את תגובת שר התקשורת ויאשים את ביבי. פסק הדין של בג"צ, שלוקח את הסמכות מידי נבחרי הציבור לעצמו ומשאיר את האחריות עליהם, הוא הפרה יסודית היורדת לשורש המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל. נתקן בעז"ה.

בינתיים, מוזמן המותב הנכבד בראשות יצחק עמית לטפל בהפרות של תנאי הרישיון ובסגירת סניפים בפריפריה, באופקים, נתיבות, אשקלון, קרית שמונה, באר יעקב, ועוד…בכל מקרה, משרד התקשורת בראשותי ימשיך לשרת את הציבור ולפעול לשיפור השירות, למרות ההפקרות הקיימת כתוצאה מהמצב של "איש הישר בעיניו יעשה" שאליו הביאו אותנו לצערי שופטי בג"צ".

וקנין פוטר אחרי שנה בתפקידו בחודש יולי 2023 על ידי השרים, עם כניסתה של הממשלה החדשה לכהונתה. עקב הפיטורים עתרו וקנין ורשות הדואר לבג"ץ כדי להפוך את ההחלטה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי ברהב-מיארה התבטאה בעבר בנושא ואמרה כי החלטת השרים להעביר את וקנין מתפקידו בטענה שהוא "אינו ממלא את תפקידו כראוי", לוקה בפגמים מהותיים, היורדים לשורשו של הליך ומביאים לבטלותו.

בריאיון שנערך בעבר עם וקנין בערוץ 7 נשאל מדוע השרים קרעי ואמסלם החליטו להדיח אותו. "כנראה שלא מצאתי חן בעיניהם. אני חושב שהייתי שותף לניקיון מאוד גדול שנעשה בחברת הדואר, וזה היה לצנינים בעיני גורמים פוליטיים שמקורבים לליכוד שקצת הזזתי להם את הגבינה והם ביקשו נקמה", אמר.

"באתי כדי להשלים משימה של הבראה והפרטה. עד לפני שישה חודשים במשך שלוש שנים החברה הפסידה קרוב לשני מיליארד שקל מכספו של הציבור, ברוך ה' בשני הרבעונים האחרונים החברה עברה לרווח. המשימה השנייה היא ההפרטה ואנחנו רוצים להשלים את המשימה הזו".