ברק חירם ומשה קלוגהפט
ברק חירם ומשה קלוגהפטצילום: נעמה שטרן. דובר צה"ל

היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט תהה כיצד מצא הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי זמן לנזוף בתא"ל ברק חירם כאשר יש לדבריו כשלים גדולים בהרבה לטפל, כמו המחדל הצבאי בשבעה באוקטובר.

קלוגהפט כתב בחשבון הפייסבוק שלו את השתלשלות האירוע בעיניו, "אחד המפקדים הנועזים בישראל מגיע לבסיס טרור הקרוי בעזתית 'אוניברסיטה'. מפוצץ אותו, ומוצאים מתחתיו רשת מנהרות טרור המיועדות לחסל את הילדים שלנו".

"תגובת הרמטכ"ל? 'הערה פיקודית' למפקד. הוא לא קיבל את האישורים וגם בטח לא היה מגולח בשעת הפיצוץ. זה לא מצחיק. אלה החומרים מהם עשוי הטבח הבא", כתב.

הוא מתח ביקורת על ההתנהלות הצבאית, "דור של מפקדים אמיצים נרמס, דור של פקידים מבקשי אישורים יגדל תחתיו. דור של הבא להורגך השכם להורגו יתחלף בהבא להורגך השכם לבקש אישורים בשעות הקבלה".

הוא הוסיף ותהה, "ועוד לא דיברנו על השאלה: מאיפה יש לרמטכ"ל את הזמן להתעסק בזה? סיימת לטפל בכל הכשלים מה-7/10? כי אם לא, יש ספר של הערות פיקודיות שמחכה לך במפקדה. תבוא לחתום".

הבוקר פורסם כי הלוי הורה לרשום הערה פיקודית לחובת חירם, מפקד אוגדה 99, בעקבות אירוע שקרה במהלך הלחימה בתמרון ברצועה, לפני כחודשיים, כשהורה לפוצץ את מתחם אוניברסיטת אל-אסראא בדרום עזה, מבלי לקבל את האישור הנדרש לכך מאלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן.

חירם הסביר כי נתן את ההוראה לאחר שהלוחמים חשו סכנה וציין כי היה מידע מודיעיני על מערכת מנהרות תת קרקעיות שעברה מתחת לאוניברסיטה והייתה עלולה לסכן את לוחמיו.

הוא הוסיף כי אמנם לא אותרו פירים אבל המידע המודיעיני שסופק הצביע על הימצאותם והעלה חשש כי הכוחות יותקפו על ידי מחבלים שיצאו מאחד הפירים.

הפרשן והכתב הצבאי של אתר וואלה אמיר בוחבוט כתב על האירוע, "הרצי הלוי כרמטכ"ל צריך לכבד יותר את תא"ל ברק חירם ולנהוג בתהליך כלפיו ברגישות. אני לא נכנס לעניין ההכרעה מה יהיה ומה יחליט אבל התהליך נמרח ונגרר באופן שפוגע במפקד בכיר שסיכן את עצמו בשדה הקרב אינספור פעמים".