אפי איתם
אפי איתםצילום: Yossi Zeliger/Flash90

תא"ל במיל' אפי איתם, לשעבר מפקד עוצבת הגליל, התייחס הבוקר (שישי) בראיון לרדיו 103FM ללחימה בדרום ובצפון.

הוא נשאל תחילה לאן הולכת המלחמה: "המלחמה הזו הולכת להתמודדות על עצם קיומה של מדינת ישראל, וככזאת היא חייבת להיות מוכרעת ובכל הזירות - רק התחלנו. יש תהליך של דעיכת התנופה, של מבוכה. הנבוכים מטיחים את המבוכה אחד כלפי השני, הצבא כלפי הדרג המדיני, הדרג המדיני כלפי הצבא, כולם נגד האמריקנים. התנופה שבה התחילה הלחימה דועכת, ואם לא נחדש אותה, ובקרוב, מטיבם של דברים יערמו עוד בעיות ועוד מכשולים, ולהתניע את הדבר הזה יהיה מאוד קשה".

איתם המשיך וציין כי "ברור לגמרי שהלחימה רק החלה והיא תהליך אבולוציוני משל עצמו, הוא לא רק לומד את הטקטיקות הנכונות, אלא הוא מתחיל לברר מי האנשים הנכונים והראויים להוביל מערכה כה כבדה וארוכת ימים מהסוג הזה. מטה כללי אחר ולהערכתי גם הנהגה ציבורית אחרת".

"אנחנו כבר במלחמה עם חיזבאללה בתוך לבנון", הכריז והוסיף: "הצבא שבנינו בשנים האחרונות, גם בסד"כ שלו, גם באורך הנשימה שלו מבחינת מלאים וחימושים, וגם מבחינת האנשים שעיצבו אותו, כרגע זקוק לדירוג ביכולת שלו להגיע להכרעה בכל החזיתות הנדרשות. אנחנו רואים מה עולה לנו בזמן ובמשאבים לטפל בילד הקטן של השכונה, בדרום. צריך להחליף את המטה הכללי, המטה הכללי כשל בהכנות של הצבא למלחמה, בסוגיית ההתרעה, ואני חושב שמדובר באנשים סה"כ ישרים שילכו הביתה".

עוד טען כי "מטה כללי ישר צריך בסיום הלחימה בעזה להתפטר. איך לתחום את זה? אנשים יתחמו את זה במקום שמצפונם יאמר, אבל כמערכת, כמדינה, המטה הכללי הזה צריך ללכת הביתה. המטה הכללי הזה מורכב מאנשים טובים, ראויים. העניין הוא לא לנקום במישהו, אלא לייצר מטה כללי שיש בו סוג של פלורליזם, אנשים שגם חושבים אחרת וגם מספיק אמיצים להגיד את חשיבתם, זה לא מפריע לשום דבר שקשור להחלטות ומשמעת, אבל התהליך של החשיבה חייב להיות שונה".

באשר לדבריו של תא"ל דן גולדפוס, שפנה לממשלה וקרא להם להיות ראויים לכוחות שמחרפים נפשם בקרבות, אמר: "צה"ל לא אוהב מפקדים שהם גם לוחמים וגם אמיצים לומר את דעתם ודברם. כשאני אמרתי לברק 'אנחנו לא יוצאים מלבנון, לבנון תיכנס אלינו', קרא לי הרמטכ"ל דאז מופז ואמר לי 'אין לי תפקיד בשבילך'. אני קראתי את דבריו, ואני שאלתי את עצמי ביושר אם אני הייתי מפקד אוגדה 98, בלחימה חמישה חודשים ורואה את המצב או את הדיסוננס שהולך ונוצר בין אחוות הלוחמים, מסירות הנפש בלחימה, ובין הפלגנות שחוזרת בתוך החברה הישראלית - הייתי אומר בדיוק את מה שהוא אמר".

"הוא אמר 'תהיו ראויים לנו', מה הוא כבר אמר? הוא קרא למרד? שיעירו, ויקרא אותו הרמטכ"ל לסדר וישלח אותו להמשיך ולבצע עבודה מצוינת שהוא עושה. אנחנו במלחמה, די עם השטויות. אוגדונר אמר 'תהיו ראויים ליקום הנפלא והגיבור שאני מפקד עליו'", סיכם.