צביקה פוגל
צביקה פוגלצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של סיעת עוצמה יהודית וח"כ צביקה פוגל ובהובלת השר בן גביר, לפיה לוחמי אש שנהרגו בעת מילוי תפקידם המבצעי וסוהרים שנהרגו בעת שירותם יזכו לקבורה בבית קברות צבאי.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לוחמי האש מוסרים את נפשם לשם הצלת חיי אדם ועומדים בחזית לצד שוטרים וגורמי ביטחון אחרים. הסוהרים עומדים אף הם בקו ראשון מול אלו המבקשים לפגוע בביטחון אזרחי מדינת ישראל, קרי מחבלים כלואים, ועובדים בתנאי מתח קשים בין הסורגים אל מול גורמים עוינים. לכן מוצע לזכות אוכלוסיות אלו – המשרתים בכבאות והצלה שנהרגו בעת ועקב מילוי תפקידם והמשרתים בבתי הסוהר שנהרגו בעת שירותם – יקברו בכבוד הנלווה בבתי קברות צבאיים".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, אמר כי "זהו חוק חשוב מאין כמוהו שעושה תיקון עוול של עשרות שנים עם הכבאים והסוהרים שמחרפים את נפשם כל הזמן. הכבאים והסוהרים ראויים קבורה צבאית כמו שאר הגופים הביטחוניים ואני שמח ומברך את חבר סיעתי, צביקה פוגל שהעביר את החוק".

יוזם החוק, יו"ר הוועדה לביטחון לאומי ח"כ צביקה פוגל, הוסיף: "אני לא מחפש צדק, אני עושה צדק עם לוחמי האש, הסוהרים ובני משפחותיהם. תודה רבה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר על השותפות בהעברת החוק, נמשיך לעשות יחד למען עם ישראל".

נציב כבאות והצלה אייל כספי הגיב: "זוהי זכות גדולה וציון דרך היסטורי בתולדות מערך כיבוי והצלה הזוכה להכרה על תרומתו לביצור החוסן הלאומי וביטחון הפנים של מדינת ישראל. לוחמי האש היוצאים בכל יום למשימות הצלת חיים ורכוש הם אות ומופת למסירות נפש ודבקות במטרה. משפחות ואלמנות חללי מערך הכיבוי שאיבדו את היקר להם מכל, יזכו כעת לכבוד אחרון וראוי באתוס הלאומי".

אביגיל שררה, מנכ"לית ארגון נשות השוטרים והסוהרים, אמרה כי "בשעה טובה, התיקון לחוק קבורה צבאית - עבר. החוק עושה צדק היסטורי עם הסוהרים, שעד היום לא זכו לקבורה צבאית אם נפטרו שלא תוך כדי ועקב שירותם, בשונה משאר משרתי כוחות הביטחון. היום תיקנו את העוול המתמשך".