רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''לצילום: דובר צה"ל

הפרקליטות הצבאית הודיעה כי תערער על עונשו של המחבל שרצח את רס"ן אליאב גלמן בפיגוע בצומת גוש עציון בשנת 2016.

בית הדין הצבאי בעופר גזר לפני כחודש 35 שנות מאסר על המחבל והחליט לא לגזור עליו עונש של מאסר עולם למרות הרשעתו ברצח. זאת, לטענת השופטים, בשל מצבו הנפשי.

גזר הדין ניתן לאחר שתחילה הורשע המחבל בהריגה ונגזרו עליו 30 שנות מאסר. הפרקליטות הצבאית ערערה על ההחלטה ובית המשפט לערעורים קיבל את הערעור והרשיע את המחבל ברצח. התיק חזר לערכאה ראשונה לגזרת הדין מחדש אך ערכאה זו בחרה להוסיף רק 5 שנות מאסר על פני השתת מאסר עולם כמקובל.

עו"ד חיים בלייכר, מנהל מחלקת נפגעי איבה בארגון חוננו המלווה את המשפחה פנה לאחר גזר הדין לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תערער על גזר הדין למחבל. "הגיע הזמן לשנות דיסקט, לא שופטים מחבלים על פי אמות מידה פליליות. הפגיעה של בית המשפט במשפחת גלמן ובעם ישראל היא בלתי נסלחת. הגיע הזמן לשינוי החוק כנגד המחבלים".

"חרף קביעותיו הנחרצות של בית המשפט הצבאי לערעורים וחרף סרטון האירוע בו נראה המחבל מבצע את הפיגוע בכל הנחישות, בחרה ערכאת קמא של בית המשפט הצבאי להפך בזכותו של המחבל הארור ולמצוא דרך למלטו ממאסר עולם כפי הראוי למחבל. פסיקת בית המשפט הינה מבוא למה שאזרחי ישראל עלולים לראות במשפטי מחבלי הנוחבה, כאשר כל ספק וכל טענה תעמוד לזכות המחבלים על פני הצורך בהרתעה כנגד הטרור וזכות אזרחי ישראל לחיים.

אנו מברכים את הפרקליטות הצבאית על הגשת הערעור ומצפים לאמירה חד ערכית כי אין מחילה, אין סליחה, ואין התחשבות בנסיבות אישיות כאשר מדובר במחבלי טרור. הגיעה העת שכל העם יקיץ מהתרדמת וידרוש הליכי שפיטה מותאמים למחבלים אשר ימנעו מהמחבלים לחזור על מעשיהם הרצחניים פעם אחר פעם תחת המטריה המשפטית הישראלית והצבאית הקיימת היום", דברי בלייכר.