דובר צה"ל: לוקחים אחריות על הפגיעה בפעילי ארגון הסיועצילום: דובר צה"ל

צה"ל לוקח אחריות על מות עובדי ארגון הסיוע WCK בהפצצה בעזה.

בהצהרה שמסר דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נאמר: "הלילה התרחש אירוע בעזה שהוביל למותם הטראגי של עובדי ארגון "המטבח העולמי המרכזי", בעת שהם מילאו את שליחותם החיונית – להביא מזון לזקוקים לכך. כצבא מקצועי המחויב לחוק הבינלאומי, אנחנו מחוייבים לבחון את פעולותינו באופן מעמיק ושקוף".

"דיברתי עם מייסד WCK, השף חוזה אנדרס – והבעתי את התנחומים העמוקים ביותר של צה"ל – למשפחות ולכל ארגון 'המטבח העולמי המרכזי'. אנחנו מביעים גם צער כנה למדינות השותפות שלנו, שעשו וממשיכות לעשות הכל כדי לעזור לנזקקים לכך. אנו בוחנים את האירוע לעומק, כדי להבין את הנסיבות של מה שקרה ואיך זה קרה", הוסיף הגרי.

הוא הדגיש "אנו נקיים תחקיר לבחינת האירוע החמור הזה, להפקת לקחים במטרה להפחית את הסיכוי להישנות מקרים כאלה. האירוע יתוחקר על ידי מנגנון התחקור המטכ"לי - גוף עצמאי, מקצועי ומומחה".

"בחודשים האחרונים, צה"ל עובד בשיתוף פעולה צמוד עם המטבח העולמי המרכזי, כדי לסייע להם למלא את משימתם הנעלה – להביא מזון וסיוע הומניטרי לתושבי עזה. הארגון הגיע לסייע גם לישראלים אחרי אירועי הטבח בשבעה באוקטובר - הם היו אחד מהארגונים הראשונים שעשו זאת. עבודת WCK קריטית – הם בחזית האנושיות. אנו נגיע לשורש העניין ונשתף את הממצאים בשקיפות לציבור", סיכם.

הפלסטינים דיווחו הלילה (שלישי) כי חמישה בני אדם נהרגו בתקיפה אווירית בדיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה.

לפי הדיווחים, החמישה הם עובדים של ארגון הסיוע הבינלאומי World Central Kitchen. עוד נטען כי ארבעה מההרוגים הם בעלי אזרחויות זרות מפולין, אירלנד, בריטניה ואוסטרליה. הנהג הפלסטיני של הקבוצה נהרג אף הוא.

הארגון World Central Kitchen התייחס לדיווחים אודות התקיפה ומסר: "זו טרגדיה. עובדי סיוע הומניטרי ואזרחים לעולם לא צריכים להיות מטרות".

דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אדריאן ווטסון, הגיבה לתקרית ואמרה: "אנו שבורי לב ומודאגים מאוד מהתקיפה. יש להגן על עובדי סיוע הומניטרי כשהם מספקים אותו - אנו קוראים לישראל לחקור במהירות מה קרה".