בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מבקש להופיע בפני ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים בכנסת אחרי הפרסום בערוץ 7 כי שר הביטחון יואב גלנט מתח ביקורת על דרישתו להקמת גוף פיקוח על תקציב ההתעצמות האסטרטגית של משרד הביטחון.

בפניה ליו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ יולי אדלשטיין כתב השר סמוטריץ': "מפרסומים בתקשורת אני למד כי שר הביטחון ביקר היום בהופעתו בפני חברי הוועדה את עמדתי בדבר הצורך בהקמת ועדה ציבורית לתקציב הביטחון שתערוך חשיבה מחודשת והפקת לקחים לבניין הכח וההתעצמות של צה"ל על רקע תובנות מחדל ה-7 באוקטובר ואופן התנהלות מלחמת חרבות ברזל".

עוד כתב: "אני סבור שלכנסת בכלל, ולוועדת החוץ והביטחון בפרט, תפקיד חיוני בפיקוח ובקרה על הממשלה בכלל ועל תקציב הביטחון בפרט ומיחס חשיבות גדולה לדיוני הוועדה ולהמלצותיה".

"אבקש להופיע בהקדם בפני הוועדה בדיון חסוי בכדי להציג את עמדתי ולתאר את תמונת המצב כפי שאני מבין אותה ואת השתלשלות העניינים סביב הסיכום על הקמת הוועדה והתנהלות משרד הביטחון מאז. באופן זה יהיו בפני הוועדה עמדות שני הצדדים וחבריה יוכלו לגבש את עמדתם".

לסיום כתב: "אני מאמין שאצליח לשכנע את חברי הוועדה בדבר חשיבות הקמת הוועדה ותיקוף האיומים, תרחישי היחוס, וממילא המענה הנדרש בהיבטי בניין הכח והצטיידות".

מוקדם יותר היום (שלישי) פורסם כי גלנט פוצץ דיון חסוי שהתקיים עם ועדת החוץ והביטחון בקריה בתל אביב בעקבות ויכוח שנגע לדרישת סמוטריץ' להקים ועדה ציבורית שתדון ותפקח על תקציב ההתעצמות האסטרטגית העתידית של משרד הביטחון.

העיתונאי בן כספית הגיב לפרסום בערוץ 7 וכתב כי "שר האוצר הוא שומר הקופה הלאומית. השר סמוטריץ', שאני רחוק מאוד מלהיות אחד מתומכיו (ואף להיפך), ממלא כאן את תפקידו".

הוא הסביר: "ב-7 באוקטובר חטפנו מכה אסטרטגית שצריכה לשנות תפיסה, חשיבה והתנהלות. לפני שמוציאים עשרות ומאות מיליארדים, ראוי לקיים דיון מעמיק אמיתי. לא של בעלי עניין, לא של גנרלים בלבד, אלא של כל המוחות הרלוונטיים. זה לא שחיל האוויר תקוע בלי מטוסים. מדובר בעסקאות לעוד עשר ועשרים שנה. מותר לחשוב שצריך לחשוב על זה".

"השמיכה קצרה. ב-7 באוקטובר גילינו, למרבה ההפתעה, שיש חשיבות גם לזרוע היבשה. ללוחמים. לשכפ"צים. לנמרים. לטנקים. ועוד טנקים. ומעילי רוח. וטילים. אפילו חיל טילים (שליברמן ניסה להקים). ויש עוד מאה דברים לדבר עליהם ולבדוק אותם ולחשוב עליהם. סמוטריץ' צודק", אמר לסיום.