המפגינים פורצים את המחסום עם לפידיםצילום: דוברות המשטרה

מאות מפגינים נגד הממשלה התפרעו הערב (שלישי) והתעמתו עם שוטרים סמוך לבית ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים.

קבוצת מפגינים הגיעה עם לפידים, פרצה את גדרות האבטחה והתעמתה עם שוטרים. במהלך המחאה הסוערת הושלך לפיד בוער לעבר פרש משטרתי.

לפיד הושלך על פרש; מפגין נכנס מתחת למכת"זצילום: דוברות המשטרה

מהמשטרה נמסר כי השוטרים בלמו והרחיקו לאחור חלק מהמוחים שניסו להגיע סמוך לבית רה"מ. "יודגש כי בשום שלב לא נשקפה כל סכנה לבית רה"מ עצמו ואף אדם לא הגיע אליו פיזית", נמסר מהמשטרה.

לאחר שעשרות המשיכו להתפרע ברחוב ולהפר את הסדר, ולא נשמעו פעם אחר פעם להוראות השוטרים במקום, המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפרות סדר בכדי לפזר את המתפרעים, וביצעה מעצרים במקום.

במהלך ההפגנה מפגין נכנס מתחת לגלגלי המכת"ז. קצין משטרה נפצע בידו מהשלכת גדר לעברו ע"י אחד מהמתפרעים ופונה לבית חולים לקבלת טיפול רפואי.

מפגין מתחת למכת"ז
מפגין מתחת למכת"זצילום: דוברות המשטרה

עד כה נעצרו חמישה מפרי סדר, בגין הפרת הסדר הציבורי והתפרעויות אלימות. בהם חשוד שנשכב מתחת למכת"ז המשטרתי, חשוד שגרם נזק במקום, וחשוד נוסף מוקדם יותר היום בגין הובלת מפרי סדר לפריצת מחסומי המשטרה במקום.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב להפגנה, "רק בשבוע שעבר התרעתי בפני ראש השב"כ על הזלזול באבטחת ראש הממשלה ונענתי בביטול. אני דורש מהשב"כ להתעורר באופן מידי ולקחת ברצינות את אבטחת ראש ממשלת ישראל ומשפחתו. סיטואציה שבה אלפי אנשים פורצים לאזור בית ראש הממשלה והשב"כ עוצם עיניים היא בלתי מתקבלת על הדעת".

יו"ר מפלגת נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז הגיב: "מחאה? זכותכם. אנרכיה? לא ולא! אני מגנה את האנרכיה השוררת ברחבי ירושלים תוך סיכון חיי אדם וביניהם כוחות הביטחון וקורא למשטרת ישראל לאכוף את החוק ללא מורא ופחד מערוצי התבהלה וחבריהם של הפורעים בתקשורת. אני מחזק את ידיו של ראש הממשלה, שנבחר ע"י רוב העם, שלא יירתע ולא ייחלש מהמתקפות הפראיות, וימשיך בעמידתו האיתנה להוביל את מדינת ישראל במערכה הקשה".

השר עמיחי אליהו הגיב: "‏מי שמסית ומלהיט את הרוחות, עד כדי הדרדות למאורעות האחרונים - לא החטופים עומדים לנגד עיניו, כי אם רדיפת נתניהו. גנץ. לפיד. אל תתנו יד להסתה".

תחילת המחאהדוברות המשטרה

ההפגנה החלה מול הכנסת בירושלים עם אלפי מפגינים שקראו לצאת לבחירות ולשחרור החטופים. חגי לובר, ששכל את בנו יהונתן במלחמה, הגיע להפגנה כשהוא מחזיק בשלט "די להפגנות". בסיום ההפגנה מול הכנסת המוחים צעדו ברחבי ירושלים עם לפידים.

עינב צנגאוקר, אמו של מתן שחטוף בעזה, ביקרה בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אתה הוא פרעה שממיט עלינו מכת בכורות. כשלת ועל ידך דמם של 1,400 נרצחים ו-240 חטופים. במשמרת שלך טיפחת וגידלת את חמאס".

בהמשך אמרה: "בגללך בני מתן חטוף בשבי ומעונה שם זה עליך זו אשמתך. נמשיך לרדוף אותך נתניהו. נבעיר את המדינה, נרעיד את האדמה, לא יהיה לך יום ולא יהיה לך לילה. כל זמן שלמתן שלי אין יום ואין לילה - גם לך לא יהיה".

מרב סבירסקי שאחיה איתי נחטף ונרצח אמרה בהפגנה כי לראש הממשלה "אין אינטרס להחזיר את החטופים - הוא עושה פוליטיקה על הגב שלהם".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר בהפגנה: "אנחנו דורשים בחירות עכשיו. אנחנו זועמים. הרי ברור לכל עין כי הכניסה לרפיח תקרה רק בעוד שבועות וזה עניין של כמה חודשים. עד אז יחזרו החטופים כמעט כולם בארונות. מי שהפקיר אותם ב-7 באוקטובר מוכן להקריב אותם. גם אם שחרור החטופים כרוך בהפסקת אש אפשר לרסק את החמאס. אבל אם תיכנע ישראל לעומד בראשה, עלולים החטופים לא לחזור".

צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה