צביקה מור
צביקה מורצילום: ערוץ 7

צביקה מור, אביו של איתן החטוף בעזה, מספר בראיון לערוץ 7 על תחושותיו לנוכח מהומת הפריצה לבית ראש הממשלה אתמול, והוא מספר על תחושות של "כעס גדול ודאגה, ואני לא שותק מול הדבר הזה".

"לא מדובר כאן בהפגנה ומחאה לגיטימית. מדובר כאן בחציית כל הקווים כי ההפגנות הן אלימות, הפגנות נגד ממשלה נבחרת בזמן מלחמה כשלוחמינו נמצאים כעת בגבולות ונלחמים בעזה ובחאן יונס, ויש אנשים שיש להם משהו חשוב יותר מהניצחון של עם ישראל במלחמה ומהשבת החטופים, וזה הגשמת החלום שלהם לראות את הממשלה הנבחרת מתחלפת".

לדבריו הטענה לפיה מחוללים המפגינים את כל המחאות בשם התביעה להשבת החטופים אינה טענת אמת. "הם בסך הכול משתמשים בנושא החטופים לקידום האג'נדה שלהם נגד ראש הממשלה, ממשלת הימין ובעומק נגד מדינה יהודית. הם משתמשים בחטופים וזה בדיוק מה שאהוד ברק אמר להם לעשות בתחילת המלחמה, לרכוב על הזעם של משפחות הנופלים והחטופים שנמצאות במצב קשה וקל מאוד לשלהב אותם נגד הממשלה, במיוחד אחרי חצי שנה של מלחמה כשמשך זמן הלחימה לא קל לציבור".

בדיון שהתקיים בכנסת ביקר צביקה מור את המוחים ואמר כי בכוונתו לצאת אליהם ולהביא את הקול המאוזן והאחר אל הרחוב. שאלנו אותו אם שיח כזה אכן מתקיים ואם ישנה אוזן קשבת לבקשתו. "הגענו קבוצה של אנשים, משפחות חטופים שלא מוכנות למחאות האלה יחד עם משפחות נופלים, כדי לדבר עם אנשים שהגיעו למחאה, הסתובבנו בין האנשים שוחחנו איתם וביקשנו מהם לחדול מהמחאה, כי צריך להיות מרוכזים בניצחון המלחמה, לשדר לאויב שאנחנו קולקטיב, אגרוף ברזל שהולך ביחד, וגם שהמחאה פוגעת בשחרור החטופים, כי האויב רואה שאנחנו רבים בינינו והוא יכול לקחת אחורה בכיסא ויש לו זמן ויכולת לגבות מחיר גבוה יותר".

האם התחושה שלו שמאחורי המחאות עומדת אך ורק אג'נדה פוליטית, אינה מונעת את הסיכוי לשיח ענייני? "מצאתי כמה אנשים שיכולתי לשוחח איתם בצורה נעימה על הדברים, הקשיבו לדברים שלי. אני לא יודע אם הם ימשיכו להגיע למחאות ואני מקווה שזה שבאתי כאב לחטוף וביקשתי את הבקשה נגע לליבם, בעיקר כשאני מנמק את הדברים".

"אמרתי שאם היו דורשים להחליף את כל צמרת המדינה ומערכת הביטחון הייתי מבין שזה ענייני, אבל אם דורשים רק להחליף את ראש הממשלה, ואלו בדיוק אותם אנשים שלחמו נגדו לפני שמחת תורה, אני מבין שיש מה שחורז בין השישי באוקטובר לבין מה שקורה היום", אומר מור.

על רקע דבריו אלה אנחנו שואלים לעמדתו אודות אותם בציונות הדתית שהצטרפו לקריאה לקביעת מועד מוקדם לבחירות, והטענה נגדם שהם משמשים כלי ביד מפגיני השמאל. "אם לא הייתה מלחמה והיו דורשים בחירות עכשיו לא היינו מסכימים בשום פנים ואופן. אנחנו הרי אחרי חמש מערכות בחירות והעם אמר את דברו. אחרי המלחמה אני מבין שיש מקום להחליף את הצמרת שכשלה, אבל לא תוך כדי מלחמה", אומר צביקה מור ומציין כי לעומת זאת הצעה כמו זו של גדעון סער לקביעת מועד מוקדם ומוסכם לבחירות בעוד תקופה מסוימת ואחרי תום המלחמה, הדבר יהיה מקובל גם עליו, "אבל בשום אופן לא ללכת לבחירות באמצע מלחמה. זה טירוף".

עוד שאלנו את צביקה אודות הרכב משפחות החטופים לאחר שהתברר כי מספר המשפחות שאכן תומכות במחאות התקיפות לא עולה על 16 משפחות ויש הסבורים שמדובר רק בעשר משפחות. אם כן, היכן שאר המשפחות? מדוע נראה שהוא עצמו כמעט בודד במערכה התקשורתית והציבורית כנושא הקול המאזן והמתון יותר?

"אני מודה שיש לי אומץ ציבורי יותר מהרגיל וגיליתי את האמת הזה במלחמה. רוב המשפחות שמתנגדות פוחדות להגיד את האמירה הברורה הזו כדי שלא לצאת נגד מחאת השמאל. צריך לזכור שיש במשפחות החטופים לא מעט מהשמאל והמחאה היא בוודאי משמאל ולכן יש להם קושי לעמוד מול הדבר הזה. הבעיה היא שהם משמשים אידיוטים שימושיים בידי אנשי המחאה. הרי גם הם יודעים שזה רק מרחיק עסקה. כל מחאה שמוכיחה שאנחנו מתפוררים משדרת לסינוואר שזה הזמן שלו לדרוש מחיר גבוה יותר. למרות זאת המשפחות הללו לא אומרות בצורה ברורה שהדבר לא קשור אליהם".

"אנחנו דורשים ממטה משפחות החטופים להוציא הודעה גלויה שאין שום קשר בין המחאה למטה", אומר מור ומספר כי כעת הוא וחבריו עובדים על פרסום הודעה שכזו ומנסים לשכנע את חבריהם שאכן הודעה כזו היא הדבר הנכון ולא מדובר בנקמנות גרידא.