יצחק בריק
יצחק בריקצילום: ערוץ 7

אלוף במיל' יצחק בריק, לשעבר נציב קבילות חיילים, התייחס לחשש מנקמה איראנית בעקבות החיסול בסוריה ומתח ביקורת על הפעילות.

"אני רואה סיטואציה חמורה מאין כמותה", אמר ברדיו 103FM. "קודם כל התגובה יכולה להיות מאוד קשה. הם יכולים להתקיף מטרה אסטרטגית, שגרירות. הם יכולים להפעיל את החיזבאללה, את עצמם, אנחנו לא יכולים לדעת. אני רואה את זה בחומרה שאין כמותה, אלה שהחליטו על כך להתקיף מטרה חשובה ככל שתהיה בסוריה, חמישה גנרלים שלכולם יש מחליפים גם אם הם החשובים ביותר, הם בעצם גרמו לכך שעשויה להיות עכשיו כתוצאה מהתגובה האיראנית מלחמה אזורית כוללת, כל המזרח התיכון".

בריק המשיך וטען כי מדינת ישראל לא ערוכה למלחמה אזורית. "לא הכינה את העורף באופן מוחלט, את כוחות היבשה, הם קטנים לא מסוגלים להתמודד בכמה זירות. מה שאנחנו עושים, אלה שמחליטים, אם אנחנו החלטנו על זה ואלה שביצעו את זה, כי ישראל לא לקחה אחריות על המטרה בסוריה, זה משחק באש של אנשים לא רציונליים".

הוא הסביר: "אני אמרתי כבר שגלנט, שר הביטחון, הרצי הלוי, לפני שנכנסו להתקפה על עזה המליצו בחום לראש הממשלה להתקיף את חיזבאללה במקביל, הם החליטו להתחיל מלחמה אזורית".

"לאחר שהקבוצה הזו הביאה לכאוס החמור ביותר מאז קום המדינה, מה שקרה בשבעה באוקטובר עם החמאס, אותה חבורה מנהלת את המלחמה בצורה לא רציונלית", תקף. "את צריכה לשאול אם את מסוגלת לעמוד במלחמה אזורית, היות ועשרים שנה לא עשית את זה, לא רק שלא הכנת את העורף והצבא אלא קיצצת אותו, אין לנו כוחות להתמודד עם כמה זירות במקביל, אבל מול גבול ירדן שהיום האיראנים בונים שם כוחות עם כל האמצעיים על מנת לתקוף את הגבול שאין לך שום גבול מולם - לא הכנו את עצמנו".

באשר לשאלה אם ישראל צריכה לחכות ולהיערך בהתאם לפני שהיא פותחת חזית מול איראן, השיב בריק נחרצות: "כן, עד שלא נשקם את הצבא ונהיה מסוגלים להתמודד עם התוצאה. אנחנו נפיל על עצמנו חרפה ואפילו חורבה. אתה לא יכול לפעול מבלי שאתה מוכן לזה, כל מי שעושה את זה משחק באש".

"מתי נוכל?", תהתה המגישה סיון כהן, ובריק ביקר בחריפות: "עם החבורה הזו, ביבי, גלנט והרצי, אי אפשר להוביל תהליכים. הם היום לא עוסקים בכלל בשיקום הצבא למוכנות למלחמה והכנת העורף, בשביל להיות במוכנות ליכולת שלנו לתת תגובות ראויות. צריך להחליף אותם עכשיו ומיד בשביל שעם ישראל יצליח להתאושש. יש שמות מצוינים שיכולים להחליף את האלופים האלה שהיו אחראים על הכאוס הנורא, ויש אלופים שיכולים להתמנות גם מבחוץ שלפני 15 שנה סיימו את תפקידם וללמד את הצעירים מה זה להכין מלחמה ואיך נלחמים במלחמה".

לסיום העריך בריק לאן תוביל המתיחות באזור לאחר החיסול. "יצרנו תהליך, עם אנחנו עשינו את מה שעשינו בסוריה, שאם הוא לא יקרה מחר הוא יקרה מאוחר יותר. אנחנו לקראת מלחמה אזורית, זה יכול מחר, עוד שבוע, עוד שנה, אנחנו לא מוכנים. האנשים שמובילים אותנו היום פועלים בצורה לא ריאלית, לא רציונלית ומביאים סיכון ואסון על המדינה".