ח”כ צבי סוכות, מפלגת ‘הציונות הדתית’
ח”כ צבי סוכות, מפלגת ‘הציונות הדתית’צילום: ערוץ 7

אני שומע את הרעד והתבהלה במחוזות מסויימים מעצם המחשבה להמרות את פיה של ארה"ב.

מעבר להבנה הפשוטה שהאינטרסים שלנו עם הידידים הכי קרובים לעולם לא יהיו חופפים כדאי ללמוד שיעור היסטוריה קצרצר ביחסי ישראל והוראות מארה"ב

נתחיל במבצע קדש. שנת 1956, היחסים בין ישראל לארה"ב נמצאים בשפל של כל הזמנים מאז הקמת המדינה - הנשיא אייזנהאואר מנסה להוציא את מצרים ממעגל ההשפעה הרוסי באמצעות הקשחת היחסים עם ישראל. למרות עוד ועוד פיגועים שיוצאים ממצרים למדינת ישראל האמריקאים דורשים שוב ושוב שלא נגיב.

אחרי תרגיל הטעיה מיוחד שעשתה ממשלת ישראל לממשל האמריקאי יצאנו למבצע קדש מאחורי הגב שלהם עם ניצחון מזהיר. הם למדו להעריך, וזו הייתה הנקודה ממנה ועד היום היחסים עם האמריקאים הפכו לטובים ומיוחדים.

1967 - ערב מלחמת ששת הימים לא רק שהאמריקאים התנגדו לתחנוני אשכול לתקוף בתיאום איתם, הם עוד הכינו מבצע סודי להתערבות צבאית נגד ישראל. את התוצאה כולם מכירים, מדינת ישראל הפכה לכח הכי חזק באזור והחיבור עם ארה"ב רק התהדק.

מנגד, שש שעות לפני מלחמת יום הכיפורים צלצל מזכיר המדינה האמריקאי קיסינג'ר למרדכי שליו הציר בשגרירות ישראל בוושינגטון. וכך צוטט קיסינג'ר: "הדגשתי בפניו את החשיבות של איפוק מצד ישראל, ואמרתי לו שאסור שתהיה מכה מקדימה. שלו התקשר בחזרה זמן קצר לאחר מכן ואמר כי הממשלה הבטיחה שלא תהיה מכה מקדימה. זמן קצר אחר כך קיבלנו מסר מראש הממשלה גולדה מאיר שמאשר זאת". למרבה הצער ממשלת ישראל נכנעה לתכתיב ובתוך 6 שעות הותקפנו מכל כיוון.

שנת 1981, בישראל יודעים על כור אטומי שהולך ונבנה בעיראק. לא עזרו כל התחנונים של בגין לנשיא דאז רייגן - ארה"ב התנגדה בחריפות לתכנית לתקיפת הכור. ראש הממשלה מנחם בגין טבע את המשפט "עדיף גינוי בלי כור מאשר כור בלי גינוי"

טייסינו השמידו את הכור, ארה"ב הקפיאה את משלוחי הF16 לתקופה אבל אחרי שנים כשבעצמה נכנסה להילחם בעיראק ארה"ב שיבחה אותנו על התקיפה ההיא.

בשנת 2007 ישראל מנסה שוב לשכנע את ארה"ב לתקוף את הכור הגרעיני שנבנה בסוריה. הנשיא בוש מתנגד בכל הכח ומתנגד גם שישראל תתקוף בעצמה. ראש הממשלה אולמרט מחליט שלא להיענות לדרישה האמריקאית ותוקף בסוריה. התוצאה - עד היום אין כור בסוריה והיחסים עם האמריקאים המשיכו ללא בעיות מיוחדות.

לארה"ב אף פעם לא נח שנצא למלחמה אזורית, ומאחר שבטהרן עמלים כבר עשורים על התוכנית להשמדת ישראל מבצע צבאי שם יהיה כורח המציאות.

לא יהיה תאריך נח יותר מתגובה למאות טילים על כל שטח ישראל. לכן הזמן הוא עכשיו וכדברי בגין ז"ל "מוטב גינוי בלי כור מכור בלי גינוי".