אלימות
אלימותצילום: איסטוק

עו"ד אופיר שטיינר מארגון חוננו הגיש תביעה אזרחית בסך 75,000 ש"ח נגד ערבי שתקף לפני כשלוש שנים יהודי באמצעות מכת כתף בעת שצעד בעיר העתיקה בירושלים.

היהודי הגיש תלונה על התקיפה אולם המשטרה סגרה את התיק למרות הודאתו של הערבי כי מדובר בתקיפה על רקע גזעני-לאומני. עו"ד שטיינר הגיש ערר על סגירת התיק נגד הערבי אולם הערר נדחה, והפרקליטות הסתפקה בשליחת מכתב אזהרה בלבד.

בכתב התביעה מתאר עו"ד שטיינר את תקיפתו של היהודי: "ביום 20.4.2021 עשה התובע דרכו ברחוב הגיא, לכיוון הכותל המערבי. התובע היה לבוש ביגוד יהודי-חרדי. הוא היה טרוד בענייניו ושוחח במכשירו הסלולרי. אז, התקרבה אל עבר התובע, מהכיוון הנגדי, קבוצה של כ- 6 צעירים בני מיעוטים. אחד מהם, הנתבע, התרחק מהיתר, ותקף באלימות את התובע, כאשר הוא פוגע בכוח בגופו של התובע באמצעות כתפו"?

הוא נכתב: "זאת עשה הנתבע, בלא כל התגרות מצד התובע - אלא אך מתוך מניע גזעני, הנובע משנאתו ליהודים. האמור בנוגע למניע, נמסר ישירות מפיו של הנתבע עצמו, במהלך חקירתו במשטרה".

שטיינר מסר לאחר הגשת התביעה: "מדובר בתקיפה אלימה ומכוערת ממניע גזעני. פרקליטות המדינה קיבלה את גרסת הנפגע, הנתמכת בהודאת התוקף ובתיעוד וידאו. אך, לצד זאת, סברה הפרקליטות כי מכת כתף אינה מצדיקה הליך פלילי. כיוון שגורמי האכיפה בחרו שלא לאכוף את החוק במקרה זה, לא נותר לנפגע אלא לתבוע את התוקף בהליך אזרחי. ננסה להשיב מעט מן הצדק ומההרתעה".