נתניהו בישיבת הממשלה
נתניהו בישיבת הממשלהצילום: מעיין טואף, לע"מ

הממשלה אישרה היום (רביעי) פה אחד את תוכנית החומש של מנהלת תקומה שתוביל את שיקום עוטף עזה לאחר הטבח של חמאס ב-7 באוקטובר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "הממשלה אישרה היום את "תכנית תקומה" לשיקום יישובי עוטף עזה. אנחנו נשקיע סכום גדול מאוד של 19 מיליארד ש"ח כדי להזניק את יישובי עוטף עזה לדורות. אנחנו נשקיע בדיור, בתשתיות, בחינוך, בתעסוקה, ברפואה ועוד".

"מחבלי החמאס ביקשו לעקור אותנו – אנחנו נעקור אותם ונעמיק שורש. נבנה את ארץ ישראל ונשמור על המדינה שלנו", הוסיף נתניהו.

ראש מנהלת תקומה, תא"ל (מיל׳) משה אדרי, ציין כי "היום הוא יום היסטורי בו אנחנו יוצאים לדרך עם תכנית החומש האסטרטגית שתביא לריפוי, שיקום, צמיחה, שגשוג ותקווה לחבל ולתושביו. אני מודה לראש הממשלה, לראשי הרשויות בחבל, לקהילות ולתושבים בעיר שדרות בישובים בקיבוצים, למשרדי הממשלה השונים על העבודה המשותפת ועל האמון שניתן בנו כמנהלת לגבש תכנית שתביא בשורה אמיתית לחבל, לרשויות, לקהילות, למשפחות ולאזרחי מדינת ישראל כולה".

"עם אישור התוכנית אנו יוצאים לדרך ליישומה ולמימושה כולל התוכניות ופרוייקטי הדגל שקבענו בה. כפי שגיבשנו את התוכנית עם הקהילות ועם משרדי הממשלה, נפעל גם יחד איתם ובשיתוף המגזר השלישי, המגזר העסקי ופילנתרופיה, לממש אותה ולהביא את החבל להיות אזור חיוני, פורח ואטרקטיבי. התוכנית פרוסה לאורך החמש השנים הבאות כאשר כבר בשנים הקרובות נתחיל לראות את השיקום, הריפוי הצמיחה והשגשוג אליהם אנו מכוונים", סיכם אדרי.

התוכנית הלאומית לשיקום ופיתוח חבל התקומה גובשה על ידי מנהלת תקומה בחודשים האחרונים ביחד עם הקהילות, הרשויות, משרדי הממשלה וגורמי מקצוע נוספים.

היקף התוכנית הוא 19 מיליארד ש"ח ל-5 שנים (מיליארד ש"ח בשנת 2023 ועוד 18 מיליארד ש"ח בשנים 2024-2028) ומטרתה להביא לחידוש ופיתוח חבל הארץ ולצמיחה דמוגרפית משמעותית.

14 מיליארד מתוך התקציב אושרו לשיקום החבל לאורך 5 שנים 2023-2028 ופיתוח לשנת 2024. 5 מיליארד השקלים הנותרים שוריינו לטובת פיתוח חבל התקומה בין השנים 2025-2028 ואת הפירוט לגביהם הממשלה תאשר בהחלטה נוספת בשנת 2024.

התכנית מביאה בשורה משמעותית לחבל אשר יהווה מוקד משיכה משגשג ואבן שואבת לחוסן כלכלי, חינוך איכותי וחקלאות מתקדמת וחדשנית. התוכנית מעגנת את מנגנוני הביצוע של המנהלת והרשויות עם דגש על חיזוק היכולת והשפעת הרשויות והקהילות בתכנון הסופי.