פרופסור נדירה שלהוב קיבורקיאן
פרופסור נדירה שלהוב קיבורקיאןצילום: Chaim Goldberg/Flash90

בית משפט השלום בירושלים הורה היום (שישי) לשחרר את פרופ' נאדירה שלהוב-קיבורקיאן, המרצה באוניברסיטה העברית שנעצרה אתמול בחשד להסתה בעקבות דברים שאמרה על מתקפת חמאס.

השופט דב פולוק דחה את בקשת המשטרה ואמר הממצאים שהציגה המשטרה אינם מצדיקים את המעצר.

השופט מתח ביקורת על המשטרה ואמר: "אני יכול להבין שרציתם את הצו מעצר כדי לערוך חיפושים, אבל עד עכשיו לא מצאתם משהו שם שאני יכול לאחוז בו ולחשוב שזה מצדיק את המעצר ולא קיבלתי שום הסבר אחר. הדפים שמצאתם זו הבעת דיעה. לא מצאת שום קשר לארגון אסור על פי חוק".

שלהוב-קיבורקיאן כינתה את ישראל "מכונת הרג נקרופילית", ואמרה "אני לא אומרת שלא קרה דבר רע ומרושע ב-7 באוקטובר. אבל מה שקורה בעזה, אחרי כל כך הרבה חודשים, הוא לא רק רשע וג'נוסייד. הוא דבר שהעולם מאפשר לו לקרות". בנוסף לכך, היא הטילה ספק בהיקף הפגיעות המיניות ב-7 באוקטובר.

בפרקליטות אמרו אתמול כי ההחלטה לפתוח בחקירה נגד שלהוב-קיבורקיאן קיבלה את אישורם. בין העבירות שהמשטרה מייחסת לה פרסום קריאה לעשיית מעשה אלימות ופרסום הסתה לגזענות.

המשטרה כינתה בבקשתה את דברי המרצה "עלילות דם" וטענה כי היא "מקטינה את מעשי חמאס, גם מצדיקה ומכשירה את רובם, וגם מכחישה את אלו שבהם שקשה לה, אפילו לה, להצדיק ולהכיל". "למשמע דבריה", נכתב בבקשת המשטרה, "ברור מה אמור לחשוב ההדיוט, לא הפרופסור ולא הישראלי: חמאס עשה ביום ה-7/10 פשוט את מה שישראל עושה כל הזמן ומאז ומעולם בשטחים ולא בשטחים לערבים, נשמע כאילו זה כמעט אף טבעי שיעשו את זה".

הבוקר מסרה האוניברסיטה העברית בעקבות מעצרה של הפרופ': "האוניברסיטה העברית מתנגדת נחרצות לרבים מהדברים שאמרה פרופ' שלהוב-קיבורקיאן לפני כחודש, וגם פעלה בתקיפות בנושא זה. יחד עם זאת, אנו מוטרדים מאוד ממעצרה, אם אכן המעצר מבוסס על הדברים שאותם אמרה בפומבי". לפי האוניברסיטה, "במדינה דמוקרטית אין מקום לעצור אדם בגין התבטאויות כאלה, מקוממות ככל שיהיו. אנו קוראים לשחרר את פרופ' שלהוב-קיבורקיאן ממעצר באופן מיידי".