יוסי כהן
יוסי כהןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן טען בעבר שיש לבצע עסקה רק אם כל החטופים ישוחררו אך הערב קרא באולפן "חדשות סוף השבוע" לאשר את ההצעה למרות שהיא "גרועה" כלשונו.

"אנחנו הנחנו הצעה מאוד מעשית לשיפוטי. אני יודע שגם המצרים והקטרים מכירים את פרטיה, היא בעיניי טובה. העסקה הזו טובה לעת הנוכחית וצריך לבצע אותה. אני נחוש באמירות שלי הערב שחייבים להוציא את העסקה אל הפועל, ויפה שעה אחת קודם".

קרן מרציאנו הזכירה לו כי בעבר תמך רק בעסקה שכוללת את שחרור כל החטופים ואמר "דיברתי על שאיפות, והשאיפות לשחרר את כולם. אנחנו צריכים להביא הביתה מהר. ניקח את מה שאפשר עכשיו. יש עשרות חטופים בחיים ואת מי שניתן להביא נביא בעת הנוכחית".

כהן נשאל על אמירתו של השר סמוטריץ' כי ההצעה המצרית היא "כניעה מסוכנת וניצחון נורא לחמאס", ועל כך השיב כהן: "הדבר הזה מקומם. יש לנו חטופים וחטופות שנמצאים 204 ימים בשבי החמאס ועוברים את מה שהם עוברים. ראינו את הסרטונים הכואבים שאנשים מדם ליבם אומרים לשחרר אותם. נכון שיש בצד השני בני עוולה וארגון טרור רצחני, אבל אני חייב להגיד הערב שצריך - היה וחמאס יסכים - צריך לקיים את העסקה".

"אני קורא בזאת לכל היושבים בקבינט. כמו שנאמר בהגדה חייב אדם לראות עצמו כאילו יצא ממצרים בכל דור ודור. חייב כל שר לראות את עצמו כאילו קרוב משפחתו בשבי החמאס".

הוא מתח ביקורת על ההתקדמות בלחימה וטען כי "אני לא מצוי בפרטים מי מצוי בדיונים ומי מתנגד לכניסה או לא, בפועל רואים שהמומנטום הגדול שהיה בשלושת החודשים הראשונים - הגענו להכרעה של רוב גדודי החמאס - לפתע הדבר הזה נעצר. האם זה ידוע האם אני יודע מדוע? התשובה היא לא, אומר ביושר. ומשכך הייתי מצפה שגם הדרג המדיני והצבאי ימשיכו לשאוף למיטוט שלטון החמאס ברצועה... הייתי מצפה שצה"ל גם ידרוש, ייערך ויתכנן לאחר העסקה להיכנס לרפיח ולשחרר משם את מה שנותר מהחטופים והחטופות וגם להיפטר לחלוטין משלטון מחמאס ברצועה".