ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל עם נתניהו
ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל עם נתניהוצילום: לע"מ

ארצות הברית ומצרים הגבירו בימים האחרונים את הלחץ על חמאס להסכים לעסקה לשחרור חטופים בתמורה להפסקת אש - כדי למנוע כניסה צבאית ישראלית לרפיח - כך מדווח העיתון הערבי 'א-שרק אל-אווסט'.

על פי הדיווח, המתווכים המצריים הבהירו לחמאס שמדובר בעסקה הכי טובה שיוכל להשיג, ואם לא ייענה לה תהיה לישראל לגיטימציה להיכנס לרפיח.

עוד דווח כי מצרים תנסה להביא לעסקה מדורגת כך שבשלב הראשון שלה ישוחררו חטופים בתמורה להפסקת אש - וסוגיות כמו עצירת הלחימה או השליטה ביום שאחרי בעזה - יידחו לשלב שני ויעלו לדיון בהמשך.

העיתונאי ברק רביד דיווח אמש כי ההצעה החדשה לעסקה כוללת ויתורים משמעותיים מצד ישראל, ובהם לראשונה הבעת נכונות במשתמע לדון על סיום המלחמה.

בין היתר הוצע לחמאס: נכונות לחזרת העקורים הפלסטינים באופן מלא לבתיהם, יציאה של צה"ל מהמסדרון שחוצה את הרצועה וכאמור נכונות להפסקת אש קבועה בהמשך.

גורם המעורה בפרטי המשא ומתן אמר כי ההצעה כוללת שחרור 33 חטופים, בהם נשים, חיילות, מבוגרים ופצועים ובמקביל מאות מחבלים גם עם דם על הידיים. לפי הגורם, משך ההפוגה באש בתוך העסקה יהיה תלוי במספר החטופים שישוחררו.

בדיווח צוטט גורם בכיר ישראלי שאמר כי ההצעה החדשה גובשה במשותף על ידי אנשי המודיעין המצרי וצוות המו"מ הישראלי בהתחשב בעמדות חמאס ובמרחבי הגמישות של הארגון.