בית משפט
בית משפטצילום: ISTOCK

חקירות ממושכות באורך עשרות שעות, מניעת שינה, העברה מחדר לחדר - אלו מקצת התנאים בהם מוחזק ונחקר תושב בית אל החשוד במעורבות במותו של פלסטיני פעיל חמאס במהלך החיפושים אחר הנער בנימין אחימאיר הי"ד.

הפרטים נחשפו היום בדיון ערר שהתקיים בבית משפט המחוזי בירושלים, כנגד המשך מעצרו. בדיון הוחלט להשאירו במעצר.

החשוד שיתף את השופטת בדיון במצבו: "בלילה האחרון לא ישנתי כמעט, כל הלילה הייתי בחקירה. מבחינת האוכל – העירו אותי כדי לאכול והייתי צריך לקום להתפלל גם ככה. ב-9:30 לקחו אותי שוב לחקירה. מעבירים אותי מחדר לחדר, כי היתה בעיה במים ואחד הסוהרים הביא לנו בקבוק. אנחנו שלושה בחדר".

עוד ציין כי טרם קיבל את התפילין שבני משפחתו העבירו לו: "עדיין לא קיבלתי את התפילין שלי. קיבלתי תפילין לא שלי, זה ענק עלי. אני הייתי אתמול ב-4 חקירות והמשכנו עד ארבע וחצי בבוקר, ונתנו לי לישון רק חצי שעה".

במהלך הדיון התברר כי עדיין אין בידי השב"כ את תעודת הפטירה של אותו פלסטיני, ואין בדיקות המעידות על נסיבות מותו – למרות שהיעדרן התגלה כבר בדיון הקודם.

אתמול הוציאו בשב"כ צו חריג האוסר עליו לפגוש את עורכי דינו, למרות שכבר נפגש עימם בימי המעצר הראשונים. באופן חריג לבקשת השב"כ החשוד לא מובא לדיונים בבימ"ש ומשתתף בדיונים מרחוק בהוועדות חזותית. את החשוד מייצגים עורכי הדין אריאל עטרי ואסף גונן, מטעם ארגון חוננו.

עו"ד עטרי מסר: "במהלך הדיון הסתבר שחוקרי השב"כ מפעילים לחץ לא הוגן כלפיו, לא נותנים לו לישון כל הלילה, במטרה לחלץ מפיו הודאה במעשה שלא עשה. במהלך הדיון ביהמ"ש זקף לחובתו של המתיישב את העובדה שהוא לא מדבר עם חוקריו, למרות שמדובר בזכות קנויה על פי דין, עם זאת לשמחתנו בית המשפט קבע כי חומר החקירה נגדו חלש. לפיכך אנו מצפים שהוא ישוחרר ממעצר כבר בימים הקרובים".