עזרא יכין
עזרא יכיןצילום: מירי שמעונוביץ

כולם יודעים שהוא חייל המילואים הוותיק בישראל, וכעת הוא גם אחד ממשיאי משואת ניצחון הרוח בערב יום העצמאות המתקרב. שוחחנו עם עזרא יכין בן ה-95 על התחושות וגם על הפולמוס סביב היכולת לחגוג בחג הלאומי המתקרב על רקע המלחמה בדרום ובצפון.

"לא ביקשתי את זה. הרבה המליצו עליי וכדי לא לאכזב אותם הסכמתי", אומר עזרא יכין לערוץ 7 בראיון מהר הרצל שם מתקיימות ההכנות וחזרות לטקס הדלקת המשואות. עוד הוא מוסיף ואומר כי "מה שיקבע את העתיד שלנו זה התוצאות של המלחמה שלנו הזו. קטונתי לעומת הגיבורים של היום שמסתערים על אויב אכזרי ומרושע כדי להגן על עצמנו ולהכרית את הרשע", הוא אומר ומדגיש כי היה מעדיף שהגיבורים הרבים הללו "שעשו הרבה מעשים אדירים לא פחות ממני, שהם ייבחרו להשיא משואה".

על המפגשים הרבים שלו מאז ראשית המלחמה עם לוחמים והרוח אותה הוא פוגש, מספר עזרא יכין: אני רואה אהבת ישראל שלא הייתה כמוה. גם בימיי הייתה אהבת ישראל, אבל היינו מעטים. היום בכל מקום שאני פונה אני רואה את אהבת ישראל, בהתנחלויות, על הגבעות ביהודה ושומרון וכמובן אצל החיילים שלנו. חיילים מכל הדעות, גם המנוגדות מהדעות שלנו וכולם גיבורים וכולם שייכים לעם ישראל ואת כולם צריך להעריך".

"את הגבורה הזו אני רואה, את ההתלהבות והרצון שלהם לפעול למען עם ישראל ולהיכנס לתוך האש עם כל התוצאות הכרוכות בכך. זה מרגש אותי מאוד וזה גם אומר שיש עתיד לעם ישראל. אם יש לנו גיבורים כאלה אנחנו ננצח", אומר יכין.

אנחנו שואלים גם את עזרא יכין אודות הפולמוס בחברה הישראלית אם ניתן בכלל לחגוג את יום העצמאות על רקע המלחמה בדרום ובצפון, החטופים שעודם מוחזקים בידי חמאס והטבח הנורא שעבר עם ישראל ביום שמחת תורה האחרון.

"יש לנו אויבים אכזריים, ואנחנו צריכים להילחם בהם. להילחם בהם זה לא להוריד את הראש ואת הדגל אלא להרים את הראש, את הדגל והנשק ולפגוע בהם. כל הפולמוס וההפגנות, זה מזעזע אותי. על מה אתם מפגינים? אבל אני יודע שהם חלק קטן מהעם. רוב העם מאוחד. רואים אותם גם בעזה גם בעוטף עזה וגם מול חיזבאללה, בטנקים בתותחים ובכל החילות ורואים את אהבת ישראל ואת הפעילות האדירה שעושים למען עם ישראל. לכן אנחנו צריכים להרים את הראש ולהגיש אשריך עם ישראל שיש לך את הבחורים האלה ולחגוג".