ח"כ אבי מעוז
ח"כ אבי מעוזצילום: ערוץ 7

יו"ר מפלגת נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז שיגר מכתב לאריה מועלם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון וביקש ממנו להכיר בבית העלמין בסנהדריה כמקום רשמי אליו ישלחו בכל 'יום זיכרון', נציג ממלכתי.

לדבריו של מעוז, להכרה בבית עלמין זה יש ערך רב היות ובחלקה הצבאית שלו קבורים כ-150 חללים הקבורים שם שהיו חלק מ'שיירת הדסה', אותה שיירת משוריינים ישראלית אשר עשתה דרכה להר הצופים ב-ד' בניסן תש"ח במהלך שלבה המוקדם של מלחמת העצמאות. השיירה כללה עובדי רפואה של בית החולים הדסה הר הצופים, עובדי האוניברסיטה העברית, אנשי "ההגנה" מגני ההר, חולים, מבקרים ואזרחים. בעת שעברה בשכונה הערבית שייח' ג'ראח, הותקפה השיירה בידי פורעים ערבים, שרצחו 80 מנוסעי השיירה.

בפתח המכתב, ציין סגן השר מעוז: "זו השנה השנייה שמתכוון אני להשתתף בטקס הממלכתי לזכרם של כ-150 חללים הקבורים בבית העלמין סנהדריה בירושלים, בחלקה הצבאית של שיירת "הדסה" המכונה 'שיירת ע"ח'. מאחר ובאותם ימים לא ניתן היה לקוברם בהר הזיתים, עקב השליטה של הירדנים בהר, ובית העלמין הצבאי בהר הרצל עוד לא הוקם, נקברו החללים בבית העלמין האמור.

לפני כשמונה שנים מחנך בתלמוד תורה בירושלים, שלימד על השיירה, נטל על עצמו יוזמה ברוכה לקיים עם תלמידיו טקס ביום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ובשנתיים האחרונות אף הצליח, יחד עם חלק ממשפחות החללים, לרתום את האגף שברשותך להכיר בהם ואף לשלוח חיילים וזרי פרחים ומפקד טקס לטקס שמתקיים בבית העלמין בסנהדריה".

סגן השר ממשיך לתאר את השתלשלות האירועים שגרמו לו להכיר מקרוב את הסיפור. "לפני כשנתיים הוזמנתי לטקס זה כנציג ציבור (כח"כ) ואולם מתברר שבית העלמין לא מופיע ברשומות שלכם. לפני כחודש נשלח מטעם מזכירות הממשלה רשימת בתי עלמין מטעם האגף שלכם בו נתבקשנו לבחור בית עלמין על מנת לקחת חלק כנציג ממשלתי.

אך דא עקא ברשימת בתי העלמין שנשלחה למזכירות הממשלה בית העלמין סנהדריה לא הופיע, למרות הכרתכם החלקית בטקס ושליחת הנציגים מטעמכם. בפנייתי למזכירות הממשלה, נאמר לי כי הם מקבלים מהאגף שלך את הרשימה והשרים וסגני השרים מתבקשים להשתבץ בהם בהתאם.

אשר על כן אבקשך להכניס את בית העלמין סנהדריה בירושלים לרשימת בתי העלמין שאליהם יישלח נציג ממלכתי כל שנה ביום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה", סיכם מעוז.