אריה זילברברג, מיסד ומנהל מיזם 'תעסוחיל' - עמותת 'לאופק', המסייעת לחיילים למצוא עבודה, ויסמין לסרי, חיילת שנעזרה בעמותה, התארחו באולפן ערוץ 7 לשיחה על פעילות העמותה בימי שגרה ובימי המלחמה.

זילברברג תיאר את תחילת הפעילות, לפני כעשור, כשקצינה פנתה אליו וביקשה ממנו עזרה למצוא תעסוקה לחיילת, ומשם הפעילות התגלגלה והתרחבה ואיתה גם ההבנה של חשיבות והצורך של היוזמה.

"פניתי לרב יוסף צבי רימון בבקשה לבנות תוכנית בתוך עמותת לאופק וב-2016 הקמנו את 'תעסוחיל' ומאז טיפלנו בכ-14 אלף מקרים של חיילים וחיילות שביקשו למצוא עבודה".

יסמין, ששימשה בשירותה הצבאי כטכנאית מטוסי F16, סיפרה על הסיוע שקיבלה. "פניתי לתעסוחיל ושאלתי אם יש מסעדה שאפשר לעבוד בה. נתנו לי מספר אפשרויות, אחרי שהתחלתי לעבוד, ראיתי שקשה לי עם השעות, ביקשתי משהו אחר - ויש להם הרבה הצעות עבודה והם מאוד קשובים".

"תעסוחיל היא הגוף היחיד שמאושר על ידי צה"ל לעזור לחיילים בסדיר למצוא עבודה", מדגיש זילברברג. "יש פה חיבור יפה בין הצבא - גוף צבאי עם משימות ופקודות - לבין עמותה ולבין המעסיקים שצריכים עובדים וגם רוצים לעזור לחיילים כדי שיסיימו את השירות הצבאי שלהם".

"יש לנו קשר עם מפקדים, משקיות ת"ש, בני משפחה, החייל נכנס אלינו לאתר או שולח וואטסאפ, ממלא את הפרטים שלו, אנחנו עושים בדיקה עם המשקיות ת"ש להבין מה עומד מאחורי הפנייה. עושים לחייל או החיילת ראיון אישי, ואז מנהלת ההשמה שלנו עושה את החיבור למתנדב שמסייע לו למצוא עבודה, או למעסיקים. אנחנו עושים עבודה גדולה כדי שמעסיקים ידעו עלינו ועל היכולות שלנו, יפנו אלינו כשהם צריכים עזרה", הוא מוסיף.

מעבר למציאת העבודה העמותה מסייעת גם בליווי. "אחרי שהתחלתי לעבוד הם שאלו איך הולך, האם טוב לי? כשאמרתי שלא כל כך טוב לי, אז הם שאלו מה עוד אפשר לחפש? ואחרי שהשתחררתי הם הפנו אותי לעבודות מועדפות", מציינת יסמין.

היא מוסיפה "אני מאוד מעריכה את כל מה שהם עושים, זה כל כך כיף שיש תמיכה. כשאתה חייל, אתה מאוד אבוד במערכת הצבאית - ובמיוחד אני שמגיעה ממשפחה של עולים והמשפחה לא מכירה את הצבא, וכשאתה צריך לשלב את הסכום המועט שהצבא נותן לך ולחיות את החיים שלך, זה מאוד קשה. כשיש לך יד תומכת שגם נותנת לך עבודה, וגם שואלת אם אתה אוהב את העבודה ותומכת בך באופן כללי, זה מצויין".

אירועי השבעה באוקטובר השפיעו על כל הצבא, גם על חופשות החיילים ומתוך כך גם על המעסיקים שלהם. "כל החופשות בוטלו, 50 חבר'ה שהיו אמורים לצאת למיוחדת - בוטלו להם החופשות. יש לנו עשרות רבות של חיילים שמשרתים שבוע-שבוע ובוטל להם ההסדר הזה. זאת הייתה תקופה מאוד לא פשוטה ועזרנו להם בתקופה הזאת בצורות אחרות. גם הקשר איתם נותק כי אי אפשר היה להגיע אליהם. היום, כשאנחנו מסיימים את המלחמה, אנחנו מבינים ורואים כמה התקופה שהם לא עבדו מאוד מכבידה עליהם".