נתניהו עונה לגלנט: "לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן"צילום: דוברות

ראש הממשלה נתניהו תוקף את הצהרת שר הביטחון יואב גלנט.

"אני לא מוכן להחליף חמסטאן בפתחסטאן. התנאי הראשון ליום שאחרי הוא לחסל את החמאס ולעשות את זה בלי תירוצים", אמר נתניהו.

גם שר המשפטים, יריב לוין, הגיב בחריפות להצהרת גלנט. "עם ישראל אינו מוכן להיות מושפל. עם ישראל אינו מוכן להיות מובל לתהליך אוסלו 2, שיוביל את ישראל לאסון נוסף. עם ישראל לא יסכים למסור את עזה לשליטת רשות הטרור הפלסטינית".

"עם ישראל יודע שביטחון ישראל יושג רק בנחישות לנצח, ולא בהסתמכות על הבטחות לשקט מצד המחבלים השפלים וארגוניהם השונים", דברי השר לוין.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר "מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס. זו מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל בשבעה באוקטובר, וממשיך להיכשל גם עכשיו. שר ביטחון כזה חייב להיות מוחלף כדי להשיג את יעדי המלחמה".

גם באופוזיציה ביקרו את גלנט. יו"ר הימין הממלכתי, ח"כ גדעון סער, טען כי ישראל לא הצטיינה מעולם בלקבוע לשכניה מי ישלוט עליהם. למען האמת - ברור למדי שגם אם היה גורם פלסטיני כזה (ספוילר: אין, לעת עתה) - לא היה לו שום סיכוי אם היה מקבל שלטון כחלק ממהלך ישראלי. בנוסף לכך - הרשות הפלסטינית מתנה את כניסתה לעזה במהלך רחב יותר של הקמת מדינה פלסטינית ביו"ש ובעזה - דבר שהוא סכנה אסטרטגית לישראל".

"אין חלופה לחיסול החמאס כגורם שלטוני וצבאי בעזה. משם אנחנו עדיין רחוקים. בנושא הזה לא שמענו הערב משר הבטחון איך אנחנו מתקדמים לכיוון השגת היעדים. גם לא שמענו ממנו מתי מחזירים את תושבי הצפון לבתיהם. תפקיד מערכת הביטחון להוביל להחזרת הבטחון בדרום ובצפון ולא לחפש תירוצים לאי השגת יעדי המלחמה", הדגיש סער.

הצהרת השר גלנטבאדיבות כאן חדשות

שר הביטחון יואב גלנט דרש מוקדם יותר מראש הממשלה בנימין נתניהו להכריז כי ישראל לא תשלוט אזרחית ברצועת עזה וכי יתקיים דיון בנוגע לאלטרנטיבה שלטונית לחמאס.

הוא ציין כי "חמאס אינו מתפקד כארגון צבאי, צה"ל פועל ברפיח לחסל את הגדודים האחרונים ולאתר חטופים. כל עוד חמאס שולט אזרחית הוא יוכל לשקם את כוחו".

לדבריו, "אם לא תהיה חלופה לחמאס יהיו שתי אפשרויות - חמאס או ממשל צבאי ישראלי. שתי חלופות גרועות. מאז אוקטובר אני מעלה את הנושא בקבינט ללא תשובה. סופו של המעשה הצבאי במעשה המדיני".

גלנט טען כי "גורמים פלסטיניים בגיבוי מדינות ערב צריכות לשלוט ברצועת עזה, זה אינטרס ישראלי כדי להשיג את מטרותינו. בפועל יש מדיניות שמקדמת ממשל צבאי ישראל, זו חלופה רעה ומסוכנת למדינת ישראל. ממשל צבאי יהפוך להיות המאמץ הבטחוני הראשי של ישראל על חשבון זירות אחרות. הוא יעלה בדם ובמחיר כלכלי כבד ללא תכלית. לא אסכים לזה, אסור לישראל לשלוט אזרחית ברצועת עזה".