איל ברקוביץ' ז"ל
איל ברקוביץ' ז"לצילום: יוסף מזרחי

בספרייה הלאומית התרגשו באחרונה לקבל לידיהם ספר משניות עם פירושים קצרים שכתב איל מאיר ברקוביץ' ז"ל, לוחם מילואים בן 28 מירושלים, שנהרג בקרבות במלחמת חרבות ברזל במהלך מבצע להחזרת גופות החטופים עדן זכריה וזיו דדו ז"ל.

"איל ברקוביץ' גדל בסוסיא שבהר חברון. את לימודיו התיכוניים עשה בישיבת בני עקיבא לחינוך סביבתי ביישוב. עם סיום התיכון עבר לישיבה הגבוהה 'בני דוד' בעלי. בעת לימודיו בעלי, הצטרף איל לקבוצת לומדי משניות. את המשנה למד ושינן מתוך מהדורה בפורמט קטן שהודפסה בהוצאת 'משנה סדורה'", מספרים בספרייה.

עוד מציינים כי "בספר המשנה העיצוב המרווח גם משאיר בדף מקום פנוי לכתיבת הערות. איל בהחלט ניצל את היתרון הזה, ובאופן מסודר במשך כל תקופת הלימוד היה כותב הערות קצרות כמעט לכל משנה. כמי שמגיל קטן בלט בכישרון הציור שלו, לפעמים הוסיף גם איורים קטנים".

לאחר שלוש שנים בישיבה בעלי, בשנת 2016 התגייס איל לצה"ל. תחילה שירת בסיירת מטכ"ל ומשם המשיך למגלן. בשנת 2022 התחתן עם מיכל. הם התגוררו בירושלים, שם התחיל לימודי רפואה באוניברסיטה העברית. אבל הוא הספיק לסיים רק את שנה א'.

משניות עם הפירוש של איל ברקוביץ' ז"ל
משניות עם הפירוש של איל ברקוביץ' ז"לצילום: באדיבות הספרייה הלאומית

בשמחת תורה תשפ"ד שהו איל ומיכל בבית הוריו בסוסיא. עם היוודע ממדי מתקפת הטרור בעוטף עזה גויס איל מייד למילואים, ולאחר תחילת התמרון הקרקעי מצא את עצמו בלחימה בעזה.

הוא נפל כמה שעות לפני הדלקת נר ראשון של חנוכה. רק כמה ימים קודם לכן ציינו הוא ומיכל את יום נישואיהם הראשון והבטיחו לחגוג את האירוע כשאיל יחזור מהמילואים.

שבועות ספורים לאחר שאיל נהרג פנתה המשפחה לספרייה הלאומית דרך חברים. המשפחה מצאה את ספר המשניות של איל עם ההערות בכתב ידו ועלה הרעיון לסרוק את הכרך ולהעלות את הסריקות לקטלוג הספרייה. במקביל, החליטה המשפחה לתרום את ספר המשניות עצמו, לספרייה הלאומית.

בספר שנסרק רואים שההערות של איל קצרות, אך בתמציתיות רבה הוא הצליח להסביר את כוונת המשנה. "איל הצליח במילים בודדות ובשפה מודרנית, לעיתים אפילו משעשעת, להאיר את דברי המשנה. רבנים שראו את המשנה עם הערותיו של איל העידו שבדברים המתומצתים שכתב יש עומק מדהים ושבכישרון רב הוא חיבר בין משניות למקורות נוספים", סיכמו בספריה הלאומית.