נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא הלילה (שלישי) דברים באירוע לציון חודש מורשת היהדות בבית הלבן, במהלכם הדגיש את מחויבותו לישראל.

ביידן ציין את התנגדותו לבקשת בית הדין הבינלאומי לצווי מעצר נגד מנהיגים ישראלים ואמר כי אין לערוך כל השוואה בין ישראל וחמאס.

לדבריו, "מה שישראל עושה הוא לא רצח עם. אנחנו עומדים לצד ישראל במאמצים לחיסול יחיא סינוואר ושאר הקצבים מחמאס".

"המחויבות שלי לביטחון של העם היהודי, לביטחונה של ישראל ולזכותה להתקיים כמדינה יהודית עצמאית איתנה כברזל", הדגיש ביידן.

באירוע השתתפו הוריו של החטוף הרש גולדברג-פולין, שלו אזרחות אמריקנית. ביידן ציין את נוכחותם והתחייב כי לא יפסיק את מאמציו להחזיר את בנם הביתה.

מוקדם יותר תקף ביידן את התובע הראשי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, קארים חאן, וטען בהצהרה שפרסם כי החלטתו לבקש צווי מעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט היא "שערורייה".

לדבריו, "לא משנה מה התובע מנסה לרמוז, אין שום שוויון בין ישראל לחמאס. תמיד נעמוד לצד ישראל נגד איומים על ביטחונה".

גם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן פרסם התייחסות ראשונה וחריפה נגד חאן, ואמר: "ארה"ב דוחה מכל וכל את הודעת התובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) על הבקשה למעצר בכירים ישראלים בצירוף צווים למחבלי חמאס", מסר בלינקן. "אנו דוחים את ההשוואה שערך התובע בין ישראל לחמאס, זה מביש. חמאס הוא ארגון טרור אכזרי שביצע את הטבח הקשה ביותר ביהודים מאז השואה ועדיין מחזיק עשרות חפים מפשע, כולל אמריקנים".

"יתרה מכך", הוסיף בלינקן, "לארצות הברית היה ברור כבר הרבה לפני הסכסוך הנוכחי שאין לבית הדין סמכות שיפוט בעניין זה. בית הדין הוקם כבית משפט בעל סמכות שיפוט מוגבלת. מגבלות אלו נטועות בעקרונות של 'השלמה', אשר לא נראה כי יושמו כאן על רקע החיפזון של התובע לבקש צווי מעצר אלה במקום לאפשר למערכת המשפט הישראלית הזדמנות מלאה לחקור את המקרים. במצבים אחרים, התובע עבד עם מדינות כדי לאפשר להן זמן לחקור. ישראל לא קיבלה את אותה הזדמנות למרות שהיא מנהלת חקירות נמשכות של ההאשמות נגד אנשיה".