החרמת הציודצילום: ללא קרדיט

שר התקשורת שלמה קרעי הורה הערב (שלישי) להשיב את ציוד הצילום לסוכנות AP, עד לקבלת החלטה אחרת על ידי משרד הבטחון.

קרעי הדגיש כי ההחלטה להחזיר את הציוד היא למרות שהסוכנות "העבירה שידורים לאלג'זירה על מיקומי כוחותינו בצפון הרצועה תוך סיכונם בהתאם לחוות הדעת הביטחוניות ולהחלטת הממשלה".

הוא הסביר את ההחלטה: "מאחר ומשרד הבטחון מבקש לבחון את עניין השידורים ממיקומים אלו בשדרות בנוגע לסיכון כוחותינו, הוריתי כעת לבטל את הפעולה ולהשיב את הציוד לסוכנות AP, עד לקבלת החלטה אחרת על ידי משרד הבטחון".

מוקדם יותר, AP, סוכנות הידיעות הגדולה בעולם, טענה כי במשרד התקשורת החרימו ציוד של סוכנות הידיעות. הציוד שהוחרם כולל מצלמה, תלת רגל, מודם Live u ו-2 מיקרופונים.

לדברי סוכנות הידיעות, בישראל מסרו כי ההחלטה להחרים את הציוד נעשתה במסגרת הסמכות שהוקנתה למשרד התקשורת בחוק אל ג'זירה שאושר לאחרונה.

לעובדי סוכנות הידיעות בישראל הוצג מכתב החתום בידי שר התקשורת שלמה קרעי, דבר שלטענתם מהווה "שימוש פוגעני של ממשלת ישראל בחוק השידור החדש".

סוכנות הידיעות קראה למשרד התקשורת "להחזיר את הציוד ולאפשר לנו לשדר שידורים חיים באופן מיידי. אנו מצייתים לכללי הצנזורה הצבאית של ישראל".

במשרד התקשורת טענו תחילה כי "המצלמה שהוחרמה משדרת בניגוד לחוק בערוץ אלג׳זירה בשידור חי את צפון רצועת עזה כולל פעילות של כוחות צה"ל ומסכנת את לוחמינו". עוד נטען כי "ניתנה התראה לסוכנות AP כבר בשבוע שעבר על כך שעל פי החוק והחלטת הממשלה אסור להם לספק שידורים לאלג׳זירה אולם הם החליטו להמשיך ולשדר בערוץ הגורם לפגיעה ממשית בבטחון המדינה".

דוברת הבית הלבן קארין ז'אן פייר מסרה בתגובה: "בודקים את הדיווחים על החרמת ציוד של AP על ידי ממשלת ישראל. אנחנו סבורים שיש לוודא שהעיתונאים תהיה היכולת והזכות לעשות את עבודתם. אנחנו מודאגים מהדיווחים הללו".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "החרמת הציוד של AP, סוכנות הידיעות הגדולה בעולם, בידי אנשיו של שלמה קרעי, היא מעשה של טירוף. זה לא אל ג'זירה, זה כלי תקשורת אמריקאי שזכה ב-53 פרסי פוליצר. הממשלה הזו מתנהגת כאילו החליטה לוודא בכל מחיר שישראל תנודה בכל העולם. הם השתגעו".

קרעי הגיב ללפיד: "יו"ר האופוזיציה הנכבד, 'אנשיו של שלמה קרעי' הם גורמי המקצוע המסורים של משרד התקשורת המקיימים את הוראות החוק והחלטות הממשלה. אגב, גם אם אתה(!) תחליט להפוך לפרילנסר של ערוץ טרור המסכן את לוחמינו ותשדר להם מיקומים של כוחותינו עם מצלמה שלך, אדאג שפקחי משרד התקשורת יגיעו אליך. תתבייש".

קרעי הוסיף: "להזכירך, החוק והצווים שנחתמו פה אחד בממשלה, בתמיכה גורפת של כלל גורמי הבטחון, קובעים שיש לתפוס מכשירים המשמשים לאספקת תכנים של אלג׳זירה מכל אדם או תאגיד. כל שכן במקרה הזה שאנשי AP הוזהרו לפנים משורת הדין כבר בשבוע שעבר וסירבו להפסיק לתת שירות לערוץ הטרור הזה. נמשיך לפעול בנחישות כנגד כל מי שינסה לפגוע בלוחמינו ובבטחון המדינה גם אם זה לא מוצא חן בעיניך".