דבריו של מפקד חיל האוויר אלוף תומר ברצילום: דובר צה"ל

בצה"ל פתחו מחדש את גדוד 139 של מערך ההגנה האווירית בטקס שנערך אתמול (שני) בראשות מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר, מפקד מערך ההגנה האווירית תא"ל גלעד בירן, מפקד הגדוד ומפקדי העבר וההווה במערך, מפקדי ולוחמי הגדוד.

הגדוד נפתח מחדש לאחר שבעברו הפעיל את מערכות הנשק ׳הוק׳ ו-׳יהלום' ונסגר בשנת 2021 לאחר כ-53 שנות פעילות. במהלך המלחמה וכחלק מהצורך המבצעי, הוחלט לפתוח את הגדוד מחדש ומעכשיו יפעיל את מערכת הנשק 'כיפת ברזל'.

כחלק מהלקחים המופקים במהלך המלחמה, עלה צורך מבצעי לחלוקת מרחבי הפיקוד בצורה שתאפשר ניהול לחימה מותאם לגזרות הפעילות השונות. הקמת הגדוד תאפשר הגדלה בפריסת סוללות 'כיפת ברזל' וייעול מעטפת ההגנה.

האלוף בר אמר בטקס: "למעלה משבעה חודשים שלוחמי מערך ההגנה האווירית מצויים בקרב הגנה רב זירתי מאתגר וחסר תקדים בהיקפו. ישראל היא מהמדינות הבודדות בעולם המחזיקות במערכי הגנה אווירית כל כך משוכללים ורבים, אותם מפעילים אנשים כל כך איכותיים. בצד הגנת הברזל, אנו פועלים התקפית ושוללים יכולות חיזבאללה, כתף אל כתף עם פיקוד הצפון. יחד, נדע גם להרחיב ולהעצים את ההתקפה באם נידרש. זו תהיה התקפה בעלת היקפי אש אדירים, שתסיר איומים ותאפשר את שינוי המציאות הביטחונית בצפון. התאמנו לכך. החיל ערוך לכך".

בירן אמר: "הקמתו של הגדוד היא חלק מתהליך השתנות והתעצמות מהותי, המובל בחיל האוויר, תוך כדי הלחימה, שנועד לחזק את ההגנ"א על הבית - הבית הפרטי של כל אחד ואחת מהניצבים כאן מולי, והבית הלאומי של העם היהודי בארצו ישראל".

"גם בשעה זו, ניצבים אנשי המערך, לאורכה ולרוחבה של הארץ, איתנים ודרוכים בכדי להגן על שמי המדינה מפני כל אויב שיאיים על ריבונותו ולשמור על אלו הנושאים אלינו את עיניהם, שבשמם ובשליחותם אנחנו פועלים. נמשיך לעמוד על משמרתנו, ככל שיידרש, עד להשלמת כל המשימות".

מפקד הגדוד, סא"ל תום עירוני, אמר בטקס: "אמנם דרכו החדשה של הגדוד מתחילה באופן רשמי היום, אך כבר בתקופת ההקמה, תוך כדי המלחמה, לקחנו חלק משמעותי והיסטורי בלחימה. אנשי הגדוד קלטו מערכות נשק חדשות, פרסו אותן בחזית הלחימה, יירטו איומים אוויריים של האויב והפגינו רוח לחימה, יוזמה ומקצועיות, כנהוג ומצופה מלוחמי גדוד 139. נגזר עלינו לבנות את רוחנו להצטייד, תוך כדי עמידה במשימה, הגנה על העם, הגנה על הבית והשגת הניצחון והוא בוא יבוא".