איתן כבל
איתן כבלצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר איתן כבל אמר הערב (שלישי) כי החליט לבטל את חברותו במפלגת העבודה.

כבל אמר בחדשות 12 כי החלטתו הגיעה בשל החלטת מפלגתו שלא לתמוך בהודעת הגינוי לתובע בבית הדין בהאג שהשווה בין ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט למנהיגי החמאס סינוואר והנייה.

"יש כבר אובדן דרך שנים ארוכות במפלגת העבודה. אבל אתמול, אני הרגשתי כמו אגרוף בבטן, אני עדיין חבר מפלגת העבודה ואחרי האירוע הזה החלטתי, אינני מוכן להיות חלק ממפלגה שאיבדה לגמרי את הצפון", אמר כבל.

"עמדותיי כלפי נתניהו, מפאת כבודם של הצופים, לא אומר בקול", הוסיף. "אבל האמירה שמשווה בין ראש ממשלת ישראל לבין סינוואר היא הרבה מעבר, לכן אינני מוכן להיות חלק מהמקום הזה".

אתמול פרסמו 106 חברי כנסת הצהרה נגד התובע בהאג בעניין צווי המעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.

"מדינת ישראל נמצאת בעיצומה של מלחמה צודקת נגד ארגון טרור נפשע", נמסר בהצהרה. "צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם. חיילינו הגיבורים נלחמים בעוז ובמוסריות שאין שנייה לה, בהתאם לדין הבינלאומי, כפי שאף צבא אחר לא עשה מעולם".

בהצהרה נכתב כי "ההשוואה השערורייתית של התובע בהאג בין מנהיגי ישראל לבין ראשי חמאס היא פשע היסטורי בל יימחה וביטוי מובהק של אנטישמיות. אנחנו דוחים זאת בשאט נפש".

"80 שנה אחרי השואה, אף אחד לא יכבול את ידיה של מדינת היהודים להגן על עצמה", נכתב לסיום. על ההצהרה חתומים חברי כנסת מכל המפלגות - מלבד מפלגת העבודה והמפלגות הערביות.

חברת הכנסת נעמה לזימי הסבירה: "אין לי כל כוונה לחתום על הצהרה חסרת משמעות והשפעה שנועדה להיות כלי במשחק של ביבי לקבל לגיטימציה ולבצר את השלטון המושחת והגרוע שלו. זאת הדרך של ביבי לחמוק מהכרעות והחלטות מנהיגותיות ובמקום זה לייצר הצהרות ריקות ולהמשיך לפזר אויר חם ולא לפעול ממשית".

היא ציינה כי "החלטת בית הדין בעניין ישראל מבישה ועושה השוואה בלתי מתקבלת על הדעת שמכאיבה לכולנו, אך גם היא חלק מהכישלון המוחלט של ביבי והנהגתו. שיקח אחריות וילך".