הפגנה נגד ישראל בנורבגיה, ארכיון
הפגנה נגד ישראל בנורבגיה, ארכיוןצילום: iStock

ראש ממשלת נורבגיה יונס גר סטיורה וראש ממשלת אירלנד סיימון האריס הודיעו היום (רביעי) על החלטתם להכיר במדינה פלסטינית. סטיורה אמר כי ההכרה תכנס לתוקף באופן רשמי במהלך השבוע הבא.

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז הכריז כי בשבוע הבא, ב-28 במאי, ספרד תאשר באופן רשמי את ההכרה במדינה הפלסטינית. סלובניה צפויה להודיע היום גם היא על הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית.

בעקבות ההחלטה, שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיידית לישראל להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד, ספרד ונורבגיה.

במקביל, כ"ץ הורה לזמן את השגרירים של ספרד, נורבגיה ואירלנד לנזיפה חמורה - במהלכה יצפו בסרטון החטיפה של התצפיתניות.

השר כ"ץ אמר כי "אירלנד ונורבגיה מתכוונות לשלוח היום מסר לפלסטינים ולכל העולם: הטרור משתלם. אחרי שארגון הטרור חמאס ביצע את הטבח הגדול ביותר של יהודים מאז השואה, אחרי שביצע את פשעי המין המחרידים שראה העולם, מדינות אלו בחרו לתת פרס לחמאס ולאיראן ולהכיר במדינה פלסטינית".

"הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות ה-7/10. הוא אף פגיעה במאמצים להשבת 128 החטופות והחטופים - זו רוח גבית לג'יהאדיסטים של החמאס ולאיראן, שמרחיקה את הסיכוי לשלום ומערערת על זכותה של ישראל להגנה עצמית".

עוד אמר כי "אני שולח היום מסר חד לאירלנד ונורבגיה: ישראל לא תעבור על כך בשתיקה. הוריתי זה עתה על החזרת שגרירי ישראל מדבלין ואוסלו לישראל להתייעצויות דחופות בירושלים. לצעד הנמהר של שתי המדינות יהיו השלכות חמורות נוספות. במידה וספרד תממש את כוונתה להכיר במדינה פלשתינית יינקט נגדה צעד דומה".

"מצעד האיוולת האירי-נורבגי לא מרתיע אותנו, אנו נחושים להשיג את מטרותינו: השבת הבטחון לאזרחינו מיטוט החמאס והשבת החטופים. אין מטרות צודקות מאלו".

שרת החוץ של סלובניה, טניה פאיון, טענה כי "המהלך של סלובניה להכרה בפלסטין יוסיף לחץ על ממשלת ישראל, שכבר נתונה ללחצים פנימיים וכן ללחצים חיצוניים בזירה הבינלאומית".