איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשטרה מייעדת עשרות תפקידים למתגייסים חרדים, במסגרת תוכנית אותה יזם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שמטרתה לגייס בני ישיבות מבלי לפגוע באורח חייהם.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי התפקידים המיועדים לחרדים כוללים בין היתר חוקרי סייבר, בלשים באגף החקירות והמודיעין, שיטור דיגיטלי וטכנולוגי באגף ההדרכה, אחזקה והסעדה באגף לתמיכה לוגיסטית, מש"קי דת ברבנות המשטרתית והקמת מעין "נח"ל חרדי" משטרתי.

על פי הדיווח בדיונים בנושא הגיעו במשטרה להבנה שהדרך לגייס חרדים לשורותיה ולהפוך אותם למבצעיים צריכה להתבצע באמצעות איתור חרדים יוצאי צבא והפיכתם ל"מתנדבי אבטחה".

בתום הכשרה בת 30 שעות, בעיקר בשימוש בנשק, יוכלו המתגייסים לחתום על נשק בתחילת כל משמרת ולהחזירו בסיומה. עיקר משימתם תהיה לאבטח את אזורי מגוריהם ולהוות גורם תגובתי מהיר גם בבתי כנסת.

בן גביר הורה להכפיל את כמות המתגייסים והקצה לשם כך 1,200 תקנים. כיום משרתים במשטרה 358 שוטרים חרדים ו-65 שוטרות חרדיות. 230 מהם בקבע, מתוכם 36 קצינים ו-208 נגדים. כמו כן, כ-60 ממשרתי החובה במשטרה, הם חרדים.

"המטרה שלנו זה להביא כמה שיותר חרדים למשטרה, שיוכלו גם לשמור על אורח חיים דתי, כפי שהם מעונינים ומצד שני - לתרום למדינה, כפי שהציבור החרדי עושים ותורמים בלי סוף בהמשך שנים, רק הפעם יוכלו לתרום דרך המשטרה. התוכנית שיזמתי יחד עם גורמי המקצוע במשטרה חשובה וניתנת לביצוע", אמר השר.

סגן ניצב ניר כרמלי מוסיף כי במסגרת ההכשרה המתגייסים החרדים לא יורשו לטפל באירועים שעלולים להעמידם בקונפליקט, דוגמת סכסוכי שכנים - למעט חשד לאירוע ביטחוני או לאירוע מציל חיים - ועיקר עיסוקם יהיה מתן מענה ביטחוני באזור שבו ישובצו כסיירים. "הם יעבדו בקהילה מוכרת ויבצעו סיורים במקומות הומי אדם, כמו בהכנסת ספרי תורה ובחתונות, כולל אבטחת כוללים שבהם הם לומדים", אמר.

מתוך 80 מועמדים נבחרו לפיילוט של התוכנית החדשה 12 צעירים חרדים. פיילוט נוסף הוא לשילוב חרדים במוקדי המשטרה - בהפרדה מלאה - כדי לווסת את העומס הרב על מרכז השליטה הארצי, מה שעשוי לצמצם את זמן התגובה לפונים לפחות מ-15 שניות.

עוד דווח כי מתבצע פרויקט נוסף לגיוס חרדים למשמר הגבול, ולפני כשבוע וחצי התגייסו אליו כ-30 חרדים בסיוע צה"ל. בסיום טירונות מלאה הם צפויים לעבור למתקן ייעודי שהוכן עבורם ולהשתלב כלוחמים מן המניין במשימות בעוטף ירושלים, במעצר שב"חים ובאבטחת מעברים וצירים מרכזיים.