סמוטריץ' ובן גביר
סמוטריץ' ובן גבירצילום: פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שיגר מכתב לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' נוכח אי-העברת התקציב המעודכן לגופים השונים במשרדו, התקציב אשר נחתם נוכח המלחמה.

בן גביר פתח את מכתבו: "לאחר מאמצים רבים נחתם בתאריך 07.02.2024 הסיכום התקציבי המעודכן בין המשרד לבל"מ ומשרד האוצר, הסיכום מכיל את מסגרות ההתעצמות התוספתיות והייעודיות לטובת מלחמת "חרבות ברזל" של המשרד לביטחון לאומי וגופיו. מסגרות תקציביות אלו הינן תוספתיות לסיכום המקורי לשנת 2024".

בן גביר האשים: "מההתנהלות הנוכחית עולה כי ישנו מהלך של גרירת רגליים, ניסיונות עיכוב משמעותיים וחוסר מענה לצרכי הגופים המהווים בסיס חיוני לביטחון מדינת ישראל בימים אלו".

הוא פירט את כלל הדברים בגינן הוא מבקש להעביר את התקציב למשרדו: "הרפורמות המשמעותיות אותן אני פועל לקדם בתחומי הביטחון הלאומי דורשים יישום מלא ומהיר של מלוא התקציבים אותם סיכמנו, היקפים הנאמדים במעל ל- 5 מיליארד שקלים בתקציב 2024. חלק ניכר מתקציבים אלו מיועדים ליישום תכניות ההתעצמות של המשרד וגופיו במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל' וכוללים רכש נשקים ומקלעים, אמצעי מיגון אישיים, רכש רכבים ייעודיים, הקמת מערכים טכנולוגיים, שיפור ושדרוג מערכות קשר, אמצעים לכיתות הכוננות וההגנה על יישובים ועוד יריעה ארוכה של תכניות חיוניות ללחימה ולהגנה על אזרחי מדינת ישראל".

עוד כתב: "כמו כן, קיים פער משמעותי בקבלת שיאי כוח אדם, בהתאם לסיכומים בינינו ההכרחיים להתעצמות גופי המשרד, ואשר העיכוב בקבלתם מונע הגדלת המצבה של משטרת ישראל ושל שירות בתי הסוהר".

בהמשך המכתב פירט בן גביר: "עד כה הוקצו למשטרת ישראל 383 שיאים תוספתיים בלבד, לעומת למעלה מ- 1,250 שיאים שהיו אמורים להיות מוסדרים בהתאם לסיכום עד כה. התנהלות זו מקשה מאוד, ואף עלולה למנוע ממשטרת ישראל לממש את גיוס מלוא התקנים בהתאם לסיכום התקציבי, בסך של 3,000 שיאים".

השר בן גביר חתם את מכתבו לשר האוצר: "אי-העברת התקצוב כמסוכם מהווה פגיעה אנושה ביכולת המשרד לביטחון לאומי וגופיו למענה שוטף והכרחי. פגיעה זו מקבלת משנה תוקף לנוכח גודל השעה והעובדה שמדינת ישראל שרויה במצב מלחמה מזה כחצי שנה. המשרד לביטחון לאומי וגופיו עומדים בחזית הלחימה ובהתמודדות עם השלכותיה המשמעויות על כלל אזרחי מדינת ישראל, הסדרת התקציבים הנה חיונית ליישום אחריות המשרד וגופיו כלפי מדינת ישראל וכלל אזרחיה. אבקש את מעורבותך האישית והדחופה בקידומם וסיום כלל ההליכים הנדרשים להסדרת התקציבים המנויים לעיל".