לוחמי צה"ל בעזה
לוחמי צה"ל בעזהצילום: דובר צה"ל

חילוץ שלוש הגופות בג'בליה אתמול, כמו גם חילוץ ארבע הגופות בשבוע שעבר, היא אירוע משמח מהול בעצב רב.

אין ספק שכולנו היינו משתוקקים לשמוע שהם חולצו בחיים. אבל גם כך העובדה שנודע גורלם, ויהיה להם קבר בישראל, יש גם בה שמחה כלשהיא, בבחינת 'אין שמחה כהתרת הספקות'.

ומנגד – הסרטון המזעזע של התצפיתניות החטופות שלא הותיר השבוע עין אחד שלא דמעה ולב אחד שאיננו מודאג. מול הנרצחים שנמצאים בגן עדן, החטופים עוברים שבעה מדורים של גיהינום.

המציאות הזו מחייבת חשיבה מחודשת גם של ממשלת ישראל, באשר לדרכים לשחרור החטופים.

למלחמה ברצועה היה יעד אסטרטגי בנוגע לשחרור המחבלים: ליצור תנאים כאלו, ששחרור החטופים יהיה אינטרס של החמאס, לא רק של מדינת ישראל. הפעלת לחץ צבאי מאסיבי על החמאס, תוך איום ממשי על שרידות ראשיו ומפקדיו, היתה יכולה לגרום להם לבקש – לא לבקש, להתחנן – שנאפשר להם לשרוד תמורת שחרור החטופים.

זה לא קרה. התנהלות הקבינט והמטכ"ל גרמו לכך שהמטרה הזו הוחמצה לגמרי. במקום שסינוואר ישמע מעל הראש את שרשראות הטנקים שלנו, כמו שהתרברב שר הביטחון גלנט, הוא שומע את מנועי מאות משאיות הסיוע ההומניטרי שמציפות את רצועת עזה בכל טוב מצרים, כולל את המנהרות שלו. התוצאה היא שהחמאס הוא זה שמכתיב לנו את דרישותיו לשחרור החטופים, ובמצבו השחצני, כשהוא מרגיש 'על הסוס' ולא מאויים, גם לא במלחמה ברפיח, אין לו סיבה להקל את הדרישות.

המציאות הזו מחייבת חשיבה מחודשת של ממשלת ישראל. השינוי החשוב ביותר המתחייב, לענ"ד, הוא חיפוש דרכים להוריד את החמאס מרוב דרישותיו.

הקלף החזק ביותר של החמאס, כידוע, הוא מספרם הגדול של החטופים שבידיו. לממשלת ישראל ככל הידוע אין את הנתון החשוב ביותר לכל משא ומתן: כמה מהחטופים עדיין בחיים. יש הערכות, אין מידע מבוסס.

ממשלת ישראל צריכה להודיע, על רקע מציאת הגופות, שהמשא ומתן מתקיים מעתה ואילך רק על חטופים חיים. גופות מחוץ לכל מו"מ. החזרת גופות תהיה רק בשלב הבא, ורק תמורת גופות. ולכן בראש וראשונה ישראל דורשת מידע אמין ומדוייק לגבי מספרם של החטופים החיים – כולל הוכחה מצולמת של כל אחד ואחד מהם.

הודעה כזו תצמצם מיידית את מספר החטופים עליהם מתנהל המשא ומתן. החמאס מאבד כאן קלף במשא ומתן, לגבי המחיר שישראל צריכה לשלם עבור השיחרור. אולי לא קלף כל כך משמעותי, אבל במציאות הקשה של פוקר קשוח מול אירגון רצחני, כל קלף חשוב.

ובד בבד – להמשיך בלחימה עצימה, ואף להעצים אותה, בכל חבל עזה. כדי ליצור עוד מנופי לחץ על החמאס. כי בלי המנופים הללו, הסיכוי להחזרת החטופים קלוש ביותר.