מדורת ל"ג בעומר
מדורת ל"ג בעומרצילום: ISTOCK

איגוד רבני הקהילות, בנשיאותו של הרב שמואל אליהו, מפרסם את דעתם של רבנים מרכזיים החברים בו ורגילים לעלות מדי שנה להילולת הרשב"י במירון - באשר לדרך הנכונה לנהוג השנה בל"ג העומר.

הרב יהושע וידר אמר כי "נראה לי שכמו בעוד הקשרים, המניעה מלממש משהו בפועל נועדה להעצים את הגעגוע והחשק הפנימיים. געגוע וחשק לדבוק בעניינו של רשב"י, ובעיקר באהבת ד', אהבת ישראל, אהבת התורה ומצוותיה, אהבת ארץ ישראל וציפיית הישועה שפנימיות התורה ממלאת אותנו בהן".

הרב דוד מנחמוב מתל אביב מוסיף, "שמענו מהרב אליהו זצ"ל שבשנה של מלחמת ששת הימים כשהכל מסביב היה מתוח, והציבור היה ב'תקופת ההמתנה'. הוא לא הלך לראשונה למירון ואמר שרשב"י לא נמצא בשנה זו במירון אלא עם הלוחמים בגבול. ב"ה השנה האוטובוס שלנו אחרי המדורות לא ייצא למירון אלא לחזק לוחמי מילואים ומשפחותיהם. עיקר רשב"י שעם ישראל יאיר את אורו, שנזכה להאיר אור עולם".

הרב אמיר דדון מירושלים מציע דרך אחרת לציין את היום. "אנחנו מציעים לבחור שם של חייל ה' יקום דמו, ללמוד לע"נ, משניות וזוהר, יחד עם נשמת רבי שמעון. ליצור קשר עם המשפחה אחרי ל"ג בעומר ולשלוח להם תמונה או סרטון של הלימוד".

הרב אלעזר בן אליהו משדרות אמר כי "השנה נסמוך על דבריו של מרן רבנו יוסף חיים זיע"א בספרו הילולא רבא: 'בטוחים אנו, כי הגם שרחוקים אנחנו מהציון במירון, הבל קריאתנו יעלה ברצון, ויגיע אל מקום קדושתו, לעורר נשמתו בתפילה, ויהיה נחשב לנו כאילו השתטחנו על קיברו'".

הרב רועי כהן מרעננה מוסיף "בשנה זו, יחכה לנו רשב"י. איה בניי? איה פוקדיי? וכשייראנו, הוא יראה את גופנו על סדקיו. את הסדקים בגוף הפצועים. את הסדקים בלב ההורים השכולים והמשפחות המצפות ליקיריהן. את הסדקים בבתי כפר עזה ובארי, מטולה וקריית שמונה. והוא יבכה. ודמעותיו ישרפו בבשר האומה הפצוע. והוא יאמר: אוי לי שראיתיכם בכך! ואף אנו נענה לו: אשריך שראיתנו בכך, שאם לא - לא היית רואה את מעלתנו הנישאה, את קומתה המחודשת של האומה, את אחדותה ותעוזתה, ואת שיבתה אל עצמה".

הרב עמיחי שוקרון מרמת גן אומר שהשנה נכון לחגוג בקרבת הבית. "יש להמשיך לערוך הילולות, גם אם לא אצל רבי שמעון: בכל שנה, אחרי לימוד בבית הכנסת - עולים למירון לרשב"י. 'כדאי הוא רבי שמעון' השנה, אנחנו מביאים את רבי שמעון בר יוחאי אלינו. נעשה השנה הדלקה מרכזית בחצר בית הכנסת החיצונה, לימוד מתורת רבינו בר יוחאי וסעודה רבתי כיד המלך. 'לפעמים הדרך שמראים התרחקות - וכל כולו רק התקרבות'. קרבו נא והתקרבו להי"ת".

הרב אליאב תורגמן, ראש אגף הרבנים באיגוד רבני הקהילות מסכם, "בכל שנה אני נוסע להר מירון, כמעשה זקני ר' יצחק. ההר הוא מקום פלא, אור תורת הנסתר מאיר בו בעצמה רבה ביום זה. אך השנה, אנו נתחבר אל אור הפלא מבתינו, נערוך הילולא בבית אבי מורי בדימונה, נזמין אליה אנשים יקרים, ונתחבר למעשיהם וגבורתם של החיילים. ומתוך אור תורת רבי שמעון, ולימוד ענייניו, נזכה שאור חדש יאיר עלינו, ועל כל ישראל כולם".