ח"כ רוטמן בכנס לשכת עורכי הדיןדוברות

חבר הכנסת שמחה רוטמן מתח היום (ראשון) התייחס לשאלת האחריות וחשבון הנפש אחרי ה-7 באוקטובר.

רוטמן אמר כי "אם מישהו טוען שמערכת המשפט הישראלית היא זו שהגנה עלינו מפני האג, ובלי העצמאות שלה היינו נפגעים, שיחשוב שוב. ב-ICC החלו תהליך נגדנו כבר מזמן, למרות זעקות מדינת ישראל. יש היום גופים וארגונים שעובדים ימים ולילות על מנת להוציא את דיבתה של ישראל, שהצליחו לא פעם לעשות זאת".

עוד אמר כי "אין תקדים בעולם לבית משפט שמתערב בלחימה בזמן מלחמה. חובתה של מדינת ישראל היא קודם כל להגן על אזרחיה. העברת שמות הקצינים שלנו בעזה חושף אותנו לסנקציות בינלאומיות".

"לא עושים חשבון נפש במשפט. התפיסה שהצגתי במערכת הפוליטית הישראלית, הייתה תפיסתם של קודמי באותה המשבצת וחשבון הנפש שלי הוא שלא צעקנו מספיק חזק".

גיל לימון, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה אמר כי "הטענה שישראל מבצעת השמדת עם היא חסרת כל ביסוס ואם יש דרך למדינת ישראל להתמודד עם ההליכים האלה, זו מערכת משפט עצמאית וחזקה מההתחלה ועד הסוף. זו גם לא הפעם הראשונה שישראל מתמודדת עם סוגיות כאלו, למשל כשהוגשה תביעה על אירוע משט המרמרה, התובעת ויתרה מכיוון הנושא טופל בבית המשפט העליון".

"הצעת החוק לביטול עילת הסבירות הייתה כלי להחלשת מערכת המשפט. עם ביטול עילת הסבירות - הממשלה תוכל לפטר את היועמ"שית. ללא מערכת משפט עצמאית אין שום כיפת ברזל שתוכל לעצור את האג".

עוד אמר כי "תחת חסות המלחמה, הממשלה מפעילה סמכויות משמעותיות יותר ויותר. דווקא ברגעים כאלה, כשיש לחץ מאוד גדול לקבל החלטות, חלק גדול מאוד מהפעילות הממשלתית לא שקוף, אתם לא רואים אותו. הציבור לא באמת יודע על כל התהליכים הפנימיים שקורים בתוך הממשלה".