המלך צ'ארלס
המלך צ'ארלסצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המלך צ'ארלס השלישי צפוי בשבועות הקרובים לצמצם ככל הניתן את הופעותיו הפומביות, כך פורסם היום (ראשון) בממלכה.

ההחלטה מגיעה בשל העובדה שבשבוע שעבר הוחלט במדינה על הקדמת הבחירות לתחילת חודש יולי והמלך, כראש המדינה, מעוניין שלא להצטייר כתומך במועמד כלשהו.

המלך אישר לפרלמנט להתפזר בהליך טקסי כשלמעשה במאות השנים האחרונות רוקן תפקיד המלך מסמכויות ממשיות.

יחד עם זאת, למלך ישנה את הסמכות לסרב לבקשה לפיזור הפרלמנט במקרה בו הוא חושב כי בחירות יזיקו לאומה.

אף מלך לא השתמש בסמכות לפיטור חברי פרלמנט או פיזורו מאז שנת 1834, אז החליט המלך וויליאם הרביעי להדיח את לורד מלבורן שקידם רפורמות קיצוניות, אך חמישה חודשים לאחר ההחלטה חזר מלבורן לכהן בתפקיד.

בשבוע שעבר כאמור, ראש הממשלה רישי סונאק הודיע כי הבחירות הכלליות במדינה ייערכו ב-4 ביולי.

ההכרזה על הבחירות מגיעה ברקע דשדוש בסקרים של המפלגה השמרנית אותה סונאק מוביל בתקופה האחרונה.

בבחירות האחרונות שנערכו בשנת 2019 הצליחה המפלגה השמרנית בהנהגת ראש הממשל דאז בוריס ג'ונסון להגיע להישג של היה כמותו מאז ימי תאצ'ר, אך מאז, ג'ונסון הולף בליז טראס ובהמשך בסונאק, דבר שלא הצליח להחיות את המפלגה בסקרים שעשויה להגיע לשפל שלא היה כמותו שנים.

מהצד השני, מפלגת הלייבור שנותרה באופוזיציה אחרי הבחירות האחרונות עברה שינוי משמעותי תחת ההנהגה החדשה של קיר סטארמר שניקה בין היתר את האנטישמיות בתוך מפלגתו והדיח את מהמפלגה את קודמו בתפקיד ג'רמי קורבין שבעבר גם הילל את חמאס.

לפי הסקרים, סטארמר צפוי להרכיב את הממשלה הבאה אחרי שנים ארוכות של מפלגת הלייבור במדבר הפוליטי. המפלגה השמרנית צפויה לאבד חלק מהקולות למפלגת הלייבור אך גם למפלגת "רפורמה" (מפלגת הברקזיט לשעבר).