מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאיצילום: TPS

המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי פנה אמש (יום ראשון) ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, ועדכן על כך שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר פנה ישירות למפקד מג"ב יצחק בריק בעקבות האלימות המשטרתית במירון.

כמו כן, שבתאי כעס על הודעת השר, בה הוא ומפקד מג"ב החליטו להשעות את השוטרים.

בסביבת השר בן גביר מתחו ביקורת על מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי ואמרו כי "בתקופה האחרונה המפכ"ל לא מתפקד ונעדר מישיבות חשובות. נעדר מישיבת ההכנה על מירון, והשיא שהוא בכלל לא הגיע במירון באופן חסר תקדים - בניגוד להיסטוריה של 20 שנים".

בסביבת השר מוסיפים, כי "המפכ"ל שבתאי לא ביקר בהר מירון בכל ימי ההילולה, ובהערכת מצב האחרונה לא הגיע"

עימותים במירוןצילום: דוברות המשטרה

בסביבתו של בן גביר תקפו: "אין מפכ"ל מתפקד במדינת ישראל - מדו"ח ועדת מירון הוא מסתובב כבוי. אם המפכ"ל מסיר אחריות, השר גם צריך לעשות את זה? ממעט לדיונים וישיבות חשובות. אם יש אלימות חמורה - השר חייב לבקש דין וחשבון ועשה זאת עם גורמים רלוונטיים לאירוע ולא עם מפכ"ל שלא מתפקד".

מקורביו של השר בן גביר אומרים: "לא יתכן שיש אירועי אלימות קשים בהר מירון - והמפכ"ל לא מתערב באירוע".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאור האירועים שאירעו במירון, פנה השר לביטחון לאומי למפקד משמר הגבול באופן ישיר וללא עדכון מקדים של המפכ"ל בנושא השעיית הלוחמים. כדי להעמיד דברים על דיוקם, בהחלטת מפכ"ל המשטרה, השוטרים לא הושעו אלא הורחקו מפעילות מבצעית עד לסיום הבירור בעניינם. בהקשר לכך ונוכח העובדה שמדובר בהתערבות של השר באירוע קונקרטי, בניגוד להחלטות בג"ץ, עדכן המפכ"ל את היועצת המשפטית לממשלה על אופן ההתנהלות האמורה".