ראש ממשלת ספרד סנצ'ס
ראש ממשלת ספרד סנצ'סREUTERS/Jon Nazca

בהנחיית שר החוץ ישראל כ"ץ, שוגרה הבוקר (שני) איגרת דיפלומטית האוסרת על הקונסוליה הספרדית בירושלים לבצע פעילות קונסולרית או להעניק שירותים קונסולריים לתושבי הרשות הפלסטינית.

ההנחיה מגיעה כצעד ענישה ראשון נגד ספרד אחרי החלטה חד צדדית של מדריד להכיר במדינה פלסטינית.

באגרת ששוגרה הבוקר ממשרד החוץ לשגרירות ספרד בישראל, נכתב בין היתר: "בהמשך להחלטת ממשלת ספרד להכיר ב'מדינת פלסטין', ובהמשך להסתה ולהתבטאויות האנטישמיות מלאות השנאה של בכירים בממשלת ספרד, בראשם סגנית ראש הממשלה יולנדה דיאז, נבקש ליידע את השגרירות כי הקונסוליה הכללית של ספרד בירושלים מורשית להעניק שירותים קונסולריים לתושבי המחוז הקונסולרי של ירושלים בלבד, ואיננה מורשית להעניק שירותים או לבצע פעילות קונסולרית למול תושבי הרשות הפלסטינית".

באגרת הודגש כי ההוראה תיכנס לתוקפה החל מתאריך 1/6/2024, וכי במידה והנחיות אלו לא ייענו - משרד החוץ ינקוט בצעדים נוספים.

שר החוץ מסר בתגובה: "היום הוצאתי לפועל צעדי ענישה ראשוניים נגד הקונסוליה הספרדית בירושלים, עליהם החלטתי בעקבות הכרת ממשלת ספרד ב'מדינה פלסטינית' כמתנה לרוצחי החמאס וההסתה האנטישמית החמורה של מנהיגיה נגד קיומה של מדינת ישראל. לא נשלים עם פגיעה בריבונות ישראל ובביטחונה".

"מי שמעניק פרס לחמאס ומנסה להקים מדינת טרור פלסטינית לא יהיה בקשר עם הפלסטינים. אנחנו בשנת 2024, ימי האינקוויזיציה תמו. היום ליהודים יש מדינה ריבונית ועצמאית ואף אחד לא יגרום לנו להמיר את דתנו ולא יאיים על קיומנו - מי שיפגע בנו אנחנו נפגע בו".

האיגרת
האיגרתצילום: דוברות