הכוחות מאבטחים את ההריסה בגבעות
הכוחות מאבטחים את ההריסה בגבעותצילום: באדיבות המצלם

מאות שוטרים מלווים בפקחי המנהל האזרחי וכלים כבדים, פשטו סמוך לשעה חמש בבוקר (שלישי) על הגבעות שדה יונתן ואור מאיר בבנימין והרסו מבנים.

בשתי הגבעות הרסו הכוחות את בתי המגורים וכן את דיר הצאן במקום. פועלים ערבים, חלקם רעולי פנים, הובאו לאירוע כדי לסייע במשימת ההרס ועמלו יחד עם הכוחות על פירוק המבנים והחרמת ציוד בנייה.

חרף גל ההצתות עמו מתמודדים לאחרונה תושבי הגבעות והחוות - החרימו השוטרים ציוד כיבוי של תושבי הגבעה. במקביל, כוחות גדולים נפרסו בכל הצמתים באזור כדי למנוע הגעת פעילים לאירוע.

למרות ההרס ממשיכים קדימה - תרמו עכשיו לחלוצי ההתיישבות

באור מאיר, עיכבו השוטרים בתחילת האירוע את כלל התושבים בגבעה ומנעו מהם לשמור על עדר הצאן שנבהל מהרס הדיר שלו והחל לברוח. התושבים נאלצו להקפיץ תושבים מיישובים סמוכים ואלו מצאו בסופו של דבר את העדר משוטט בסמוך לכביש 60 ללא השגחה.

בגבעת שדה יונתן מתגורר כיום גרעין של בחורים שעוסק בפיתוח המקום, נוסף למשפחה שעתידה לעבור לנקודת ההתיישבות בשבועות הקרובים. גם את אור מאיר מאייש גרעין של נערים, ובשתי הגבעות מגדלים עדרי צאן ומטפחים שטחים חקלאיים.

במנהל האזרחי מסרו כי "מוקדם יותר הגיעו פקחי המנהל האזרחי בליווי כוחות הביטחון לבצע פעולות אכיפה נגד בניה בלתי חוקית ישראלית חוזרת בגזרת בנימין. במהלך הפעילות, פונו המאחזים 'אור מאיר' ו'שדה יהונתן' שנבנו על קרקעות פלסטיניות פרטיות בגזרה".

נטען כי הפינויים מתבצעים לאחר שבשבועות האחרונים הגיעו אנשי יחידת הפיקוח וכוחות הביטחון לאכוף בניה ישראלית לא חוקית במקום.

גורם בטחוני מסר כי "קיצוניים ישראלים בזמן ובחסות המלחמה מנסים להקים שוב חוות באופן לא חוקי על קרקע פרטית, סמוך לכפרים עויינים כשאין שום מרכיבי ביטחון או יכולת להגן על הצעירים. מעבר לעניין החוקי והערכי, זו סכנה ביטחונית משמעותית ובסוף כשיהיה אירוע בטחוני יבואו בתלונות למערכת הביטחון".

ההרס הבוקר מצטרף לשלושה מסעות הרס חריגים נוספים שהתרחשו לאחרונה בגבעת אור מאיר. בגבעות מצביעים על עלייה דרסטית בפעולות ההרס. "העובדה שבזמן שהטרור ביו"ש משתולל, ורק אתמול חזרנו משעות של מאבק בשריפות ענק שהציתו ערבים ללא הפרעה - מקצה המדינה מאות שוטרים למשימות הרס בהתיישבות היא בלתי נתפסת. איפה הייתם כל השבועות האחרונים ששטחי המרעה בכל יהודה ושומרון עלו בלהבות? איפה אתם כשיהודים נרגמים כאן בכל יום בכבישים? במקום להילחם בטרור ההצתות, שלחו כאן מאות שוטרים להחרים אפילו ציוד כיבוי בסיסי. במקום שתגן על אזרחיה, החליטה המדינה הבוקר להצטרף לאויב שמנסה לפגוע בהתיישבות בכל דרך".

לדברי אנשי הגבעות שבהם בוצע ההרס "באופן עקבי בוחר השר סמוטריץ' לעמוד מנגד כשמדובר בהרס של נקודות התיישבות חדשות ורק אתמול הודיע כי לא יתערב בעניין. כל בר דעת יודע היום כי בלי הגבעות החדשות שבולמות את ההשתלטות על השטחים הפתוחים ומייצרות רצף טריטוריאלי יהודי לא יהיה עתיד להתיישבות. ההרס הבוקר הוא אות קלון על סמוטריץ' וממשלת הימין שמטיל בספק את נאמנותם לערכים הציונים שלשמם נבחרו".

למרות ההרס ממשיכים קדימה - תרמו עכשיו לחלוצי ההתיישבות