מצעד הגאווה
מצעד הגאווהצילום: תומר נאוברג, פלאש 90

ארגון 'חוננו' פנה במכתב המיועד למפקדי משטרת מחוז ירושלים וביקש מהם לחדול מעיכובי השווא לפעילים הבאים למחות בצורה חוקית נגד מצעד הגאווה.

המכתב יוצא לקראת המצעד שאמור להיערך השבוע בירושלים. במכתבו של עו"ד אלעדי ויזל, צוין כי המטרה היא לפנות מבעוד מועד על מנת למנוע מצב בו התופעה של השנים האחרונות תחזור על עצמה גם השנה.

"כידוע, במסגרת מאמציה 'לשמירה על הסדר הציבורי' מבצעת המשטרה, מידי שנה, עיכובים רבים ביום המצעד", כותב עו"ד ויזל לקציני מחוז ירושלים במשטרה.

לדבריו, "מדובר בעיכובי שווא שמקורם היחיד הינו פרופיילנג סטיגמטי ואסור שבגינו 'קוטפת' המשטרה אזרחים בעלי חזות דתית מרחובות ירושלים וממחסום חיזמא וכולאת אותם בתחנה, ללא כל עילה חוקית, עד שיחלפו שעות המצעד. עיכובים אלו, מעבר לשלילת חירות היסוד של אותם אזרחים, גורמת לתחושת אין-אונים מיותרת ופחד הנמשכים משך כל שעות העיכוב או המעצר, וכמו גם הפסד ממוני ופגיעה בשמם הטוב".

הוא מדגיש כי בכל שנה מגיש ארגונו שורה של תביעות משפטיות נגד המשטרה - ורובן מתקבלות בבתי המשפט. "למעשה, נקבע בפסקי הדין, כי מדובר בפרקטיקה אסורה ונעדרת כל סמכות חוקית, ובהתאם נפסקו פיצויים כספיים. למרבה התדהמה, בכל שנה מחדש, בוחרת משטרת ישראל - הגוף האמון על אכיפת החוק - להתעלם התעלמות בוטה ומוחלטת מפסיקות ביהמ"ש ולהמשיך, כאילו כלום, באותה התנהלות משוללת כל בסיס חוקי. הכל, תוך שימוש פסול בכוח שנתן לה המחוקק ותוך פגיעה בשמם הטוב של אזרחים שאיתרע מזלם ונלקחו כשעירים לעזאזל".

לאור זאת, מבקשים ב'חוננו' לנקוט בשורה של צעדים, על מנת לשנות את התופעה. בין היתר הם מבקשים, לפעול לאלתר לעקירת דרכי פעולה אלו מן השורש, לבצע חידוד נהלים בהתאם להוראות החוק והפסיקה, וכן לתדרך את כלל הכוחות להימנע לחלוטין מהישנות הפגיעות האמורות במצעד שיערך השבוע.

המכתב, כאמור, נשלח למפקדי מחוז ירושלים במשטרת ישראל ובהם מפקד המחוז, ניצב דורון תורג'מן, מפקדי המרחבים וכן ליועמ"ש משטרת ישראל נצ"מ אלעזר כהנא. העתק נוסף של המכתב נשלח גם לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. במטרה שיפעל אף הוא בנושא.

לדברי עו"ד ויזל "מזה שנים מתנהלת המשטרה כפיל בחנות חרסינה בכל הנוגע לזכויות היסוד החוקיות של מתנגדי מצעד הגאווה. במקום שתעשה שימוש יעיל בכלים מודיעיניים איכותיים הנותנים בידה - בהם יכולה היא לאתר מסוכנות אמיתית המבוססת על מידע קונקרטי ולהביא תועלת לשמירה על ביטחון הצועדים מחד ולמניעת פגיעות מיותרות במתנגדי המצעד מאידך - בוחרת היא להכתים מספר רב של אזרחים בחשדות לא מבוססים אשר כל מקורם הינו פרופיילינג סטיגמטי ואסור".

"אנו קוראים למשטרה לחדול לאלתר מהזלזול הבוטה בזכויותיהם של מתנגדי המצעד ולבצע שינוי מדינות באשר לפרקטיקה האסורה של עיכובי השווא. למותר לציין כי יש לשמור על זכויות האזרח אף כאשר מדובר באזרח אשר אינו מישר קו עם תפיסות הרוח הפרוגרסיביות השולטת בשיח הציבורי", סיכם.

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר בכתבה מגמתית המתעלמת לחלוטין מההיסטוריה ומהעובדה שקיים מתחם מחאה מוסדר למתנגדי המצעד כמדי שנה. משטרת ישראל תפעל לאפשר את קיומו התקין והבטוח של המצעד, כפי שאיפשרה את קיומם של האירועים במועדי וחגי ישראל, מרתון ירושלים, חודש הרמדאן, שבת האור, ובשבוע הבא את מצעד הדגלים ביום ירושלים".

"גילויי שנאה ואלימות או כל ניסיון לשבש ולפגוע בקיום המצעד ובמשתתפיו יטופל בנחישות, והמשטרה תנקוט בכל האמצעים הנדרשים כחוק לשמירת הביטחון והסדר".