תותים
תותיםצילום: ISTOCK

חוקרים מאוניברסיטת קופנהגן והמכון הלאומי האמריקאי להזדקנות מצאו כי חומר בשם אורוליטין A, הנמצא במספר פירות הדר ואגוזי מלך, מסייע באופן משמעותי בשיפור הזיכרון ותופעות אחרות הקשורות לדמנציה ואלצהיימר.

על פי החוקרים מדובר בעיקר ברימונים, המכילים כמויות כדולות של אורוליטין A, וכן בתותים ואגוזי מלך.

"המחקר שלנו על מודלים של עכברים עם מחלת אלצהיימר מראה שאורוליטין A, שהוא חומר טבעי ברימונים, יכול להקל על בעיות זיכרון והשלכות אחרות של דמנציה. למרות שהמחקר נערך על מודלים של עכברים, הסיכויים חיוביים. עד כה, מחקר הראה תוצאות מבטיחות לחומר הנמצא בשרירים, ומתוכננים ניסויים קליניים בבני אדם", אמר וילהלם בוהר, פרופסור במחלקה לרפואה סלולרית ומולקולרית באוניברסיטת קופנהגן.

החוקרים מצאו כי אורוליטין A מסיר מיטוכונדריה פגומה או חלשה מהמוח, ובכך מסייע לשחזר את היכולות הקוגנטיביות והזיכרון. החוקרים עדיין לא קבעו כמה אורוליטין A נדרש על מנת לשפר בצורה דרמטית את הזיכרון ולהיאבק בשכחה בקרב חולי אלצהיימר, אולם ההערכה היא כי מדובר בכמויות גדולות יחסית.

"אנחנו עדיין לא יכולים לומר שום דבר חד משמעי על המינון, אבל אני מתאר לעצמי שזה יותר מרימון אחד ביום. עם זאת, החומר כבר זמין בצורת גלולות. כרגע אנחנו מנסים למצוא את המינון הנכון. אורוליטין A יכול לשמש באופן אידיאלי כדרך בטוחה למניעת מחלות נוירולוגיות. היתרון בעבודה עם חומר טבעי הוא הפחתת הסיכון לתופעות לוואי. ניסויים קליניים עם אורוליטין A הוכחו כיעילים במחלות שרירים, ועכשיו אנחנו צריכים להסתכל על מחלת האלצהיימר", אמר פרופסור בוהר.