הרב עותניאל מנצור
הרב עותניאל מנצורצילום: באדיבות המצולם

בימים האחרונים נערכו הבחירות לפרלמנט האירופי 2024, ומאות מליוני אזרחי מדינות אירופה החברות באיחוד - יצאו אל הקלפיות.

כפי המסתמן מתוצאות הבחירות - לאחר השנים האחרונות בהן שלטו מפלגות השמאל - קיבלו הפעם מפלגות הימין "בוסט" משמעותי, מה שככל הנראה עומד להוביל למהפך בהתנהלות האיחוד בשלל נושאים.

כחלק מסקירת תוצאות אלו, נכתבים טורים ומאמרים רבים אודות השפעת המאורע על היהודים, הן היהודים במדינות האיחוד, והן על מדינת ישראל - שבמהלך המלחמה "חטפה" רבות ממנהיגי האיחוד, כשרק בתחילת השבוע גינה שר החוץ האירופי את פעילות כוחות צה"ל במסגרת "מבצע ארנון" לחילוץ החטופים, בו נהרגו מחבלים רבים. "מרחץ דמים" ו"טבח" קרא השר לפעילות ההירואית.

מעבר לשאלה האם עליית הימין, באופן נקודתי - טובה לישראל בפרט וליהודים בכלל, נשאלת השאלה מה באופן כללי טוב יותר? איזו מדיניות מובילה לעולם טוב יותר, מוסרי יותר?

אולי ניתן להבין זאת מתוך הימים העוברים עלינו כעת, בלוח השנה היהודי.

ספירת העומר מתחילה יום לאחר פסח, מזמן שהונף עומר השעורים, ועד חג השבועות, בו מקריבים את קרבן "שתי הלחם". ידועים הדברים ששעורים הם מאכל בהמה, והחיטים - מהן אופים את שתי הלחם - מאכל אדם.

בספירת העומר אנו הולכים ומתעלים, הולכים ומתטהרים לקראת קבלת התורה (שכן הספירה היא מתוך ציפייה לקבלתה, כמו שאומר ספר החינוך שישראל חיכו "בקוצר רוח" לקבל את התורה ולכן החלו לספור מתוך השתוקקות להגיע למעמד זה). ובחג השבועות, לאחר ההכנה הגדולה - מקבלים את התורה, והופכים ל"בני אדם", ומקריבים את שתי הלחם.

התורה איננה רק מלמדת אותנו את חוקי ה' על גבי המוסר האנושי, אלא היא נותנת קיום למוסר זה.

אין מוסר אנושי יציב בלי תורה, שכן ההיסטוריה מוכיחה שאין למוסר אנושי מעמד ללא תוקפם של משפטי התורה, הקבועים והיציבים.

המוסר האנושי לומד לקח ממאורעות האדם והעולם. מתוך ההתבוננות על הנעשה בדורות הקודמים - מסיקים מסקנות ומתאימים אליהם את ההתנהגות.

בדרך זו, אפשר לומר שבאופן כללי פעם הולכים לכיוון אחד, ופעם - לכיוון השני.

פעם אחת המוסר ה"ימני" צובר פופולריות ומתווה במהלך השנים מדיניות לאומנית אלימה עד כדי שואה (כמובן שמדובר על תהליכים עולמיים, ואין הכוונה לימין בישראל, המוכיחות גישה שונה בתכלית - הנובעת מתוך המקורות), ולאחר ההלם התרבותי, צובר תאוצה מוסר ה"שמאל" - ובמשך השנים מתוות מדיניות הגירה (בין השאר) שמאיימת על קיום המדינות עצמן - וחוזר (חס ו) חלילה. (מה גם שכמו שבלט ועדיין בולט במערכה הנוכחית, גישה זו בעלת פרצוף כפול בכך שאותן אג'נדות של זכויות, אינן תקפות כאשר מדובר ביהודים).

היחס המוסרי הנובע מתוך התורה איננו כפוף למתרחש בעולם. גם אם יום אחד יהיה מקובל מאוד לגנוב - מסיבות כאלו ואחרות - יהודים שומרי תורה ומצוות לא יעשו זאת.

התורה נותנת לנו לא רק קומה נוספת של יהודים וקרבת ה' עליונה על ידי המצוות המיוחדות לנו, אלא מעלה והופכת את ההתנהגות המוסרית הבסיסית של בני האדם - לעניין אחר לגמרי. יציב יותר, אמיתי יותר - מוסרי יותר.

הכותב הוא מנהל חטיבת-הביניים בישיבת 'נווה הרצוג'