אלוף פיקוד המרכז, יהודה פוקס
אלוף פיקוד המרכז, יהודה פוקסצילום: נתי שוחט, פלאש 90

דיון סוער בנוכחות ראש הממשלה נתניהו בנוגע לפשיעה לאומנית ביו"ש גלש לעימות חריף בין אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס לבין מפקד ימ"ר ש"י ניצב משנה אבישי מועלם.

פוקס טען כי "רוח המפקד" של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר משפיעה על האכיפה בפשיעה הלאומנית. כמו כן טען כי אין אכיפה מספקת נגד יהודים אלימים שביצעו פשעים לאומניים ביהודה ושומרון.

הוא ציין לדוגמא את האירוע בגיתית שבו נורו למוות שני פלסטינים במהומות אלימות ולא הוגשו כלל כתבי אישום נגד המעורבים.

נתניהו התערב ואמר כי "בואו נסכים שמי שהרג את הפלסטינים בגיתית הם יהודים ולא פלסטינים" ופנה לנציגי המשטרה: "איך יכול להיות שבפרעות האלו לא נתפס יהודי אחד קיצוני שמבצע עבירות חמורות?".

פוקס טען כי קיימת עלייה משמעותית באירועים אלא שאז שלף מפקד ימ"ר ש"י טבלה והראה לראש הממשלה כי ישנה דווקא ירידה של 57 אחוזים באירועי הפשיעה הלאומנית ביחס לשנה הקודמת. האלוף טען מנגד כי מספרית בשנה שעברה היו פחות אירועים אלימים אך קיימת עלייה באירועים החמורים כמו פגיעה ברכוש ובנפש.

פוקס טען בדיון כי ישנם ארבעה הרוגים פלשתינים שנהרגו מאש קיצוניים בחודשים האחרונים. מועלם, בתגובה, פרס את ממצאי החקירה, במסגרתם נקבע כי לפחות שלושה מההרוגים נורו ככל הנראה על ידי חיילי צה"ל. מפקד הימ"ר הבהיר כי בחקירה, שמתנהלת בימ"ר בליווי הפרקליטות, התברר שמדובר בחיילים שאינם מתגוררים ביו"ש, אלא היו בפעילות מבצעית בפילבוקס והוקפצו לשטח.

גורם ביטחוני ציין עוד בדיון כי בכל האירועים האלימים שהתרחשו בסוף השבוע של הפיגוע שבו נרצח אחימאיר לא נרשמו מעצרים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לא נתייחס לנאמר בדיונים סגורים".