מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפט
מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפטצילום: שיר תורם, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (חמישי) את קוסאי עבאס בניסיון רצח של מור ג'אנאשווילי בעכו במהלך לינץ' במבצע "שומר החומות".

בכאן חדשות דווח כי הכרעת הדין התקבלה פה אחד וטענות ההגנה שג'אנאשווילי ניסה לדרוס את המעורבים נדחו.

בתיק יש בסך הכול תשעה נאשמים, כשלעבאס יוחסה העבירה החמורה ביותר. אחר הנאשמים בתיק חתם על הסדר טיעון ונשלח לעשר שנות מאסר, נאשם נוסף נידון לשש שנות מאסר. משפטיהם של משתתפים מעורבים עדיין מתנהלים.

עו"ד חיים בלייכר המייצג את ג'אנאשווילי מטעם ארגון חוננו מסר לאחר הכרעת הדין: "הרשעת המחבל בניסיון לרצח צריכה להקרין על כל משתתפי הלינץ' האכזרי במור. מדובר באירוע חמור ביותר. בית המשפט אימץ את עמדת הפרקליטות ופסק כנגד המחבל בכל חומרת הדין. אנו מאמינים כי תהיה לכך השפעה על גזר דינו של המחבל וכן על שאר המחבלים שהשתתפו בלינץ' ומואשמים כעת במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה. העמידה המרשימה של מור מול המחבלים בבית המשפט מראה היטב מי הם המחבלים הנתעבים שניסו לרצוח אותו ומדוע יש להענישם בחומרה".

"הצורך להחמרת הענישה כנגד המחבלים הוא חשוב בשל העובדה כי אירועי שומר החומות עלולים לחזור על עצמם. חלק מההגנה על אזרחי ישראל היא גם בענישה מחמירה של בתי המשפט כנגד מחבלים. צריך שידע כל מחבל המבקש לפגוע ביהודי שמערכת הביטחון ובתי המשפט ירדפו אותו ויענשו אותו עד תום. זהו המסר שיוצא היום מבית המשפט. אנו מודים לפרקליטות ולפרקליט אוהד כהן על העבודה המאומצת שהביאה לתוצאות הללו", הוסיף.

במאי 2021 ג'נאשווילי, שנסע ברכבו וזוהה כיהודי על ידי מתפרעים בעכו, הותקף בברוטליות תוך שהמתפרעים יידו אבנים לעבר מכוניתו.

כתוצאה מפגיעות האבנים, איבד ג'נאשווילי שליטה על הרכב והתנגש בחומה. מיד לאחר מכן, עטו לעברו עשרות מתפרעים, ורגמו את הרכב באבנים וחפצים שונים. המתפרעים היכו את ג'נאשווילי, ולא חדלו גם כשאיבד את הכרתו.