השר ניר ברקת
השר ניר ברקתצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הכלכלה ניר ברקת כתב מכתב לראש הממשלה ובו הבהיר כי לא יצביע בעד חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית ואף ישכנע חברים בליכוד לנהוג כמוהו.

"הודעתי לראש הממשלה אחרי ההצבעה הטכנית על הרציפות - כי אתנגד לחוק הגיוס כפי שהוא בהצבעות הבאות, יחד עם ח"כים נוספים מהליכוד", אמר ברקת.

הוא הוסיף כי "כדי לנצח במלחמה צה"ל צריך עוד חיילים. בלי ניצחון בקרב אין מדינה ואין תורה. כקצין בצנחנים שהוביל לוחמים לקרב תוך סיכון חיים, אני מצדיע ללוחמי צה"ל ומתחייב להיות ראוי להקרבה ולמסירות הנפש שלהם".

ברקת מפרט במכתבו את העקרונות הנדרשים למימוש חוק גיוס ראוי שיקבל את תמיכתו ותמיכה של רוב העם בישראל. הוא קובע כי לדעתו החוק חייב להקיף את כל אזרחי המדינה - כולל חרדים וערבים - וכן לתת מענה לכל צורכי מערכת הביטחון והשירות הלאומי. לטענת ברקת החוק צריך, במקביל, להכיר גם בחשיבות ובערך של לימוד התורה ולומדי התורה.

לדבריו יש לייצר התאמה במסלולי השירות לאורח החיים של המגזר החרדי ולמגזרים אחרים וכן לתמרץ את המתגייסים על פי סולם מדורג ולנקוט סנקציות אישיות כלפי מי שאינם מתגייסים לצבא או לשירות לאומי.

בליכוד תקפו את ברקת ואמרו: "מצופה מניר ברקת לטפל ביוקר המחייה ולא לחפש תירוצים להפיל ממשלת ימין בזמן מלחמה".

על כך השיב השר: "מדינת ישראל בשעה מהקשות בתולדותיה וחובתי להביע את עמדתי הערכית שמשקפת את עמדת רוב הליכוד. אם מישהו מעוניין לתקוף שר בליכוד בגלל עמדה ערכית על חשיבות הגיוס לצה"ל בשעת מלחמה - מוטב שישתמש בשמו ולא בשם הליכוד. ישראל חייבת עוד חיילים כדי לנצח במלחמה. בלי ניצחון אין מדינה ואין תורה".

המכתב של ניר ברקת
המכתב של ניר ברקתצילום: ללא