אל"מ במיל' רונן כהן השתתף בכנס 'זמן הכרעה' ובעמדת השידור של ערוץ 7 הוא קובע כי מדובר בצעד ראשון שבו העם אומר את דברו ותובע את שינוי הכיוון של הספינה הצה"לית כולה לעבר ניצחון והכרעה.

את דבריו הוא פותח בתחושת התרגשות שלו לנוכח קיומו של הכנס שלדבריו אינו כיתר הכנסים. "מאז שמדינת ישראל קמה, לא קם צבא העם מלמטה ואומר אמירה אחרת תוך כדי מלחמה. זה לא קרה. היו מקרים בודדים כמו המקרה של אל"מ גבע במלחמת לבנון השנייה, אבל כאן יש מאסה והמאסה הזו זה הערך של הכנס. לכן זה מאוד מרגש".

"זה הצעד הראשון. צה"ל הוא ספינה ענקית ואנחנו עושים היום את הצעד הראשון לסובב את הספינה במובן הערכי תרבותי חינוכי, להחזיר את הערכים של פעם שזנחנו אותם בשלושים השנים האחרונות", אומר כהן.

בדבריו מדגיש אל"מ כהן כי לא מדובר במהלך לעומתי והמשתתפים בכנס הם מי שלחמו בעזה, הם חלק מהצבא, והאמירה שלהם היא שדברי הרמטכ"ל והמטה הכללי אינם משקפים את המציאות בשטח. "יש עוד המון עבודה לעשות בעזה. אפשר להיות נוכחים לאורך זמן, להכריע את החמאס ולא לאפשר לו לשלוט", הוא קובע ומוסיף כי משתתפי הכנס כולם מחזיקים בדעה שהתנהלות מכריעה שכזו גם תניב עסקת חטופים בתנאים טובים בהרבה.

לתפיסתו הקונספציה הצבאית הכושלת החלה כבר בינואר כאשר הרמטכ"ל החליט לשחרר את צבא המילואים, להוציא אוגדות ולנהל את המלחמה מבחוץ. "נכון שזה לא כמו כשנלחמנו ממש מבחוץ פנימה, אבל זה אותו רעיון. לכן האנשים באים ואומרים שניתן לשנות שיטת פעולה ולהגיע לתוצאות הרבה יותר טובות ולהיכנס ללחימה בלבנון בהמשך".

כהן מדגיש כי הלחימה בלבנון לא אמורה לכלול פן מדיני לנוכח כישלון אכיפת הסכם 1701. "האמירה היא שצריך להיכנס, להילחם בחיזבאללה ולייצר מציאות טובה יותר לתושבי הצפון שמחכים לזה יותר משמונה חודשים".

על דש חולצו עונד אל"מ במיל' כהן שלוש סיכות צהובות לשחרור החטופים ועל כך הוא אומר כי מדובר באמירה לעומתית כלפי מפגיני קפלן שזועקים את זעקת החטופים, "אני רוצה לומר להם שיש עוד קצת לב. מצד אחד כל התושבים והילדים של גבול הצפון והדרום שרוצים לחיות בשלום במציאות אחרת, מצד שני סיכה של כל המשפחות השכולות והפצועים שלא יחשבו לרגע שילדיהם נפלו או נפצעו לשווא, אלא שנסיים את הדבר הזה בהכרעה ברורה".